23-ročná kráska šokovala, keď v priamom prenose potvrdila, že si na narodeniny dopriala veľmi osobný a vytúžený darček: vakcínu proti HPV. Prečo sa tak rozhodla? „Zdravie je podľa mňa prvoradé a preto sa ho snažím chrániť čo najlepšie. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa s týmto vírusom počas života stretneme a žiaľ, môže to mať aj tragické následky. Keďže som nebola očkovaná počas dospievania, rozhodla som sa pre prevenciu tento rok,“ hovorí Daniela. Pridala sa tak k mnohým známym osobnostiam, ktoré šíria osvetu a podporujú ženy v tom, aby sa o seba starali a nepodceňovali prevenciu.

Čo je HPV a prečo sa pred ním chrániť?

HPV vírus nepodceňujte! Pozrite sa TU!

HPV je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás, čiže takmer každý! Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú rakovinotvorné typy, ktoré môžu vyústiť do závažných
ochorení. HPV vírus je zodpovedný za 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj za ďalšie nebezpečné diagnózy nielen žien, ale aj mužov.

Pozor na HPV vírus! Pozrite sa TU!

Slovenky sa už môžu proti rakovine krčka maternice lepšie chrániť. Na zábere vpravo zákerný HPV vírus.
Zdroj: Profimedia

Ako spoznať, či ho máte?

HPV môže byť v tele roky a nijako sa neprejaviť. U niekoho vymizne, u niekoho môže roky pretrvávať a po dlhšom čase prepuknúť do vážnej diagnózy. Jedinú istotu vám dá pravidelná gynekologická preventívna prehliadka, a najmä vakcína proti HPV.

Rakovina krčka maternice je jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním. Existujú aj moderné HPV genotypizačné testy, ktoré pracujú na báze DNA. Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE, vysvetľuje: „HPV DNA test u nás nie je hradený z poistenia, no dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov.“

HPV vírus je nebezpečný, chráňte sa pred ním!

Kto je ohrozený?

Všetci, ženy a pozor, aj muži! Častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži! HPV nesúvisí ani s počtom sexuálnych partnerov, stačí jeden.

Najvhodnejší čas na očkovanie z hľadiska imunity je ešte pred začiatkom sexuálneho života, preto majú vakcínu plne hradenú zo zdravotného poistenia všetky 12-ročné deti, dievčatá aj chlapci. Stačí sa spýtať vášho pediatra.

Na výber sú dve vakcíny: základná dvojvalentná vakcína (proti dvom typom HPV), ktorá pokrýva 47 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku, a deväťvalentná (proti deviatim typom), ktorá pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. Ak ste očkovanie nestihli v dospievaní, nikdy nie je neskoro. Aj v dospelosti vás chráni a je to najlepšia investícia pre zdravie.

Ako sa chrániť pred HPV vírusom? Pozrite si radu Lenky Šóošovej!

Nepodceňujte riziko HPV vírusu!
Zdroj: Nie rakovine

Presne tak, ako to urobila Daniela Vojtasová, nedávno reagovala aj moderátorka Lenka Šóošová. Povedala: „Vďaka svojej práci mám to šťastie, že stretávam veľa odborníkov. Všetci bez váhania odporúčajú očkovanie detí a mladých ľudí a lekár, ktorému verím, ma presvedčil, že rozhodne má zmysel aj v mojom veku. Cítim veľkú zodpovednosť, lebo som mama a preto som neváhala.“

Chcete vedieť o HPV viac?

Potrebujete bližšie informácie o bezplatnom očkovaní detí? Združenie NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje práva onkologických pacientov a spolupracuje so špičkovými odborníkmi. Komplexné info o téme nájdete na www.nierakovine.sk alebo bezplatnej infolinke 0800 800 183.