Pravidlo, že pri bezkontaktných platbách do 20 eur sa PIN kód zadávať nemusí, už viac neplatí. Po novom vás terminál môže na zadanie PIN-u vyzvať aj pri podobne nízkych platbách. Zmena sa týka všetkých bánk na trhu, ako aj väčšiny typov kariet ako MasterCard, Visa či Maestro.

Slováci by sa mali pripraviť najmä na dve nové pravidlá. „Aj pri sumách pod 20 eur je potrebné počítať s tým, že môže byť človek vyzvaný na zadanie PIN kódu ku karte. Nie však pri každej platbe. Ak však suma platieb, ktoré boli vykonané bez PIN kódu presiahne150 eur, pri ďalšej platbe bude potrebné zadať PIN. To isté sa udeje pri každej piatej platbe, ktorá bola vykonaná bez PIN kódu. To všetko sa týka aj platieb mobilom, ktoré sú nadviazané na platobné karty klientov,“ vysvetľuje finančný analytik Maroš Ovčarik.

Z platenia však zbytočný stres mať nemusíte. Stačí sa riadiť pokynmi na platobnom termináli a dôkladne si zapamätať vlastný PIN kód. Navyše ak medzitým zaplatíte vyššiu sumu s použitím PIN kódu, systém považuje vašu totožnosť za overenú a pomyselné počítadlo sa automaticky vynuluje. Zmenu víta aj samotný finančný analytik: „Pokiaľ sa takto zmenia zabehnuté pravidlá, nevidím v tom žiaden problém. Skôr vítam akékoľvek opatrenia, ktoré majú za cieľ chrániť peniaze a účty ľudí.“

Zmene sa už prispôsobili aj slovenské banky. „ČSOB, samozrejme, implementovala všetky opatrenia spojené s legislatívou. Naďalej platí, že pri platbe kartou v obchode do 20 eur klient nemusí zadávať PIN kód, tak ako doteraz. Ak by sa mu náhodou stalo, odporúčame vložiť platobnú kartu do terminálu a zadať PIN kód. Ide o opatrenie, ktorého cieľom je zvýšenie bezpečnosti spotrebiteľa pri platbách, čo hodnotíme pozitívne,“vyjadrila sa hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.