Kým minulý rok boli štedré Vianoce u každého druhého pracujúceho a koncoročné odmeny vyplatilo 51 percent firiem, tento rok ich plánuje len 40 percent firiem. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na vzorke 617 slovenských firiem. Pravdepodobnosť, že v decembri dostanete lepšiu výplatu, stúpa s veľkosťou firmy, v ktorej pracujete.

Odmeny chystá takmer polovica veľkých firiem, 38 percent stredne veľkých spoločností a len desatina menších. V priemere každá tretia firma neplánuje vyplácať svojim zamestnancom nič navyše. Prekvapivé však je porovnanie krajov. Kto by čakal, že v Bratislavskom kraji vyplatia firmy najviac odmien, je na omyle.

Roman (48), technické služby:  Zatiaľ nedostávam žiadne koncoročné ani vianočné odmeny.
Roman (48), technické služby:  Zatiaľ nedostávam žiadne koncoročné ani vianočné odmeny.
Zdroj: Július Dubravay

Najlepšie na tom tento rok budú zamestnanci v Trnavskom kraji, kde zamestnancov odmení až 54 percent firiem a v Trenčianskom kraji 49 percent. V Bratislave plánuje odmeny vyplácať len 37 percent firiem, horšie na tom je už len Prešovský kraj s 27 percentami. „Najčastejšou priemernou výškou ročnej odmeny je 500 eur (24 %). V priemere tisíc eur a viac plánuje vyplatiť viac ako pätina firiem (21 %),“ uviedla hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. Až 96 % firiem vypláca odmeny najčastejšie v peňažnej forme. „Poukážky a vecné dary volí len minimum oslovených podnikateľov,“ doplnila Jamborová.

Aká bude najčastejšia suma na odmenách >>