Príliš ťažká taška spôsobuje u detí bolesti chrbta aj hlavy, deformuje chrbticu, privodí abnormálne držanie tela. Dôsledkom často býva skolióza.

  1. Berte do úvahy najmä hmotnosť. ,,Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke,“ radí Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva SR.
  2. Hmotnosť plnej aktovky by nemala presiahnuť 10 % hmotnosti dieťaťa, prázdna by nemala mať viac ako kilo. Dieťa, ktoré váži 25 kg, by malo nosiť tašku s hmotnosťou maximálne 2,5 kg.
  3. Dozrite na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci. Popruhy musia byť nastaviteľné, taška má obopínať obe plecia rovnomerne, aby sa jej hmotnosť rozdelila rovnako a majú byť z mäkkého materiálu, aby sa čo najmenej vtláčali do kľúčovej kosti.
  4. Pri kúpe aktovky by malo byť vaše dieťa s vami. Nielen preto, aby sa mu páčila, ale preto, aby si vyskúšalo, či mu aktovka bude sedieť. Nesmie trčať nad hlavu školáka a jej spodok by nemal byť nižšie ako jeho pás.
  5. Pozor! Reflexné prvky by mali byť na všetkých štyroch stranách, aby bola viditeľná pri akomkoľvek nosení, aj keď nie je na chrbte.
  6. Veľmi dôležité je, najmä u malých detí, aby ruksak alebo aktovka mali hrudný či bederný pás, ktorý zabráni zošmyknutiu tašky z pliec.
  7. Malý školák potrebuje iné členenie vnútorného priestoru ako siedmak, preto nepočítajte s tým, že kúpite jeden ruksak na celú školskú dochádzku.
  8. Nekupujte deťom ruksaky, ktoré nie sú určené pre školákov. Môžu byť vyrobené z materiálov, ktoré deti zbytočne zaťažujú a nerátajú s častým nosením.
  9. Ak váhate, či kúpiť aktovku alebo ruksak, vedzte, že ruksak je priestrannejší. Pre prváčika je však praktickejšia aktovka. Je stabilnejšia a vďaka magnetu sa aj ľahšie zatvára.
  10. Na internete, vyberte taký portál, kde môžete tovar bez problémov vrátiť, ak by školákovi nevyhovoval, veď aktovku bude nosiť celý rok a je dôležité, aby mal z nej dobrý pocit.
Školské pomôcky sú často drahé, a tak rodičia hľadajú lacnejšie možnosti. Nešetrite však na nesprávnom mieste!
Školské pomôcky sú často drahé, a tak rodičia hľadajú lacnejšie možnosti. Nešetrite však na nesprávnom mieste!
Zdroj: Profimedia

Koľko má vážiť školská taška >>