Môžete klimaticky zhodnotiť doterajší rok 2019?

Pavol Faško: Posledné dva mesiace v prvom polroku, máj a jún, sa vyznačovali výraznou anomáliou teplotných podmienok. Na jednej strane v máji sa vytvorila zvláštna kombinácia - bolo chladno, veľmi daždivo, padalo veľa zrážok, no nebolo teplo. Potom nasledoval jún, ktorý sa prejavil ako celkom iný mesiac. Jún 2019 je najteplejším júnom v histórii meteorologických meraní u nás.

Jozef Pecho: Aj posledná zima 2018/2019 bola veľmi teplá. Výsykyt snehovej prikrývky bol epizodický, veľmi krátky. Už vo februári sme ju najmä v nižších polohách, a to dokonca aj v niektorých kotlinách na severnom Slovensku, takmer nemali. Február bol extrémne teplý. 28. februára sme zaznamenali najvyššiu zimnú teplotu na Slovensku vôbec v histórii meteorologických meraní: 20,6 stupňa Celzia. V priebehu marca a apríla sme potom pomerne rýchlo zaznamenali, že sa rozširovalo sucho.

Čo spôsobuje takéto teplotné výkyvy počasia?

Jozef Pecho: Objektívne môžeme zhodnotiť, že na globálnej úrovni prebieha stav s názvom klimatická zmena. Tak na globálnej ako aj regionálnej úrovni hlavnou príčinou tohto stavu je rýchle otepľovanie atmosféry a oceánov, respektíve zmena klímy. Jedným z príznačných faktorov je, že narastá extrémnosť počasia. V našich zemepisných šírkach na Slovensku sme čoraz častejšie konfrontovaní tým, že nám významne narastá počet teplých mesiacov, veľmi teplých sezón aj rokov. Súčasne sa môžu objavovať aj opačné extrémy. Môže prísť aj pomerne studený mesiac, ako bol január 2017 alebo teraz máj 2019.

Menia sa ročné obdobia?

Jozef Pecho: Dochádza k zásadnej zmene charakteru sezón a ročných období. Zima bola kedysi relatívne bohatá na sneh a udržiavala si dosť stabilný zimný charakter s nízkymi teplotami. Zhruba od 90.-tych rokov registrujeme stále častejší výskyt teplých zím, čo sa prejavuje aj v charaktere nízkej zimnej prikrývky. Aj v tom, že keď sa snehová pokrývka vyskytne, nezotrvá na zemskom povrchu dlho. Ďalším problémom je aj to, že vo veľmi krátkom čase môže napadnúť na zem pomerne veľa snehu, ale do 24 alebo 48 hodín sa to celé roztopí. Zmeny ešte viac vidieť pri období v lete a teplom polroku je, ktoré sa predlžujú. Jarné a letné obdobia sú suchšie a všeobecne veľmi teplé. Nárast teploty vzduchu v roku je počas jari a leta najrýchlejší v provnaní s predošlým obdobím zhruba 1960 až 1990, dnes máme letá približne o dva stupne teplejšie.

Čo všetko na nás chystá počasie: Prudké búrky.
Čo všetko na nás chystá počasie: Prudké búrky.
Zdroj: archív