Zmenila sa aj klíma na Slovensku?

Jozef Pecho: Tým, ako sa nám otepľuje na Slovensku, mení sa režim teploty a dochádza k tomu, že sa slovenská klíma začína v niektorých rysoch ponášať na stredomorskú, balkánsku klímu. Skracuje sa obdobie jari a jesene na úkor leta.

Pavol Faško: V Oravskej lesnej sa už v júni vyskytujú tropické hodnoty. Aj v septembri minulý rok tam prvýkrát namerali tridsiatku. Horúce počasie sa teraz môže vyskytovať už aj v oblastiach, ktoré sú na Slovensku vnímané ako chladné.

Častejšie sa objavujú vlny horúčav. Čo je za tým?

Pavol Faško: Súvisí to aj s cirkuláciou vzduchu v Európe. Teraz máme viac cirkuláciu pozdĺž rovníkov na úkor cirkulácie pozdĺž rovnobežiek. Toto spôsobuje, že sa u nás vyskytujú v lete pravidelne vlny horúčav. Súvisí to aj s tým, že je menej veľkopriestorových zrážok. Väčší podiel zaznamenaných letných zrážok je z búrok. Vzniká pomerne pravidelne sucho a suché prostredie samozrejme sa rýchlejšie prehrieva. A potom akousi zotrvačnosťou každá nasledujúca vlna horúčav má lepšie podmienky, lebo má dobrý základ už v predchádzajúcich.

Kedy nastal zlom?

Pavol Faško: Na začiatku 90.-tych rokov 20. storočia. Bolo to leto v roku 1992. Začali pribúdať horúce letá. Teraz v druhej dekáde 21. storočia by som povedal, že už aj polovica liet sa vyznačuje abnormálnymi vlastnosťami. Sú to letá, ktoré sú veľmi horúce a povedal by som, že do klasických klimatických podmienok, ktoré patria Slovensku, nepatria. Zažívame ich, musíme ich brať ako realitu a zrejme takáto budúcnosť nás čaká.

Čo všetko na nás chystá počasie: Teplo aj na horách
Čo všetko na nás chystá počasie: Teplo aj na horách
Zdroj: tasr