Klimatológa rozčúlilo, že ministerstvo životného prostredia údajne zatrhlo výskum zmeny klímy, na ktorom sa podieľal. Na svojom facebookovom profile napísal štipľavý odkaz. „Oddnes nerobím žiadnu osvetu a nič čo sa týka zmeny klímy. MŽP sa rozhodlo, že nám zruší výskum zmeny klímy na SHMÚ. Aspoň teraz konečne vidieť, čo je pre nich skutočná priorita. Som znechutený!!! Je načase zvážiť definitívny odchod zo SR!" vyjadril sa Pecho.

Celý status klimatológa Pecha si pozrite >>V GALÉRII<<

Budajovo ministerstvo sa voči Pechovmu statusu ohradilo a tvrdí, že žiadny výskum nezatrhlo. Envirorezort vraj považuje klimatickú krízu za fenomén 21. storočia a zároveň za jednu z najväčších výziev, ktorým ľudstvo čelí v záujme zachovania života na našej planéte. „MŽP z týchto dôvodov výskum zmeny klímy nestoplo. Naopak, výskum zmeny klímy pokladá za obzvlášť dôležitý v období čoraz rýchlejšieho globálneho otepľovania. MŽP pracuje na historicky prvom zákone o klíme, ktorý pomôže zbaviť Slovensko emisií, spôsobujúcich globálne otepľovanie.  Vyznačí aj cesty, akou to dosiahnuť do roku 2050," reagovali z tlačového oddelenia.

Faktom ale je, že ministerstvo rieši veľký výpadok v rozpočte SHMÚ vo výške 2 miliónov eur, ktorý vznikol v čase pandémie po obmedzení leteckej dopravy, keď aerolinky prestali kupovať meteorologický servis od SHMÚ. Rezort ale podčiarkol, že je v plnej kompetencii SHMÚ, ako naloží s rozpočtom na rok 2022.

Čítajte na ďalšej strane: Reakcia SHMÚ >>