Zimy už dávno nie sú také, ako bývali. Tohtoročná si dala obzvlášť načas a v decembri to miestami vyzeralo na skorý príchod jari. Na niektorých miestach dokonca rozkvitli stromy či sa objavili snežienky.

Podľa klimatológa Pavla Faška zo Slovenského hydrometeorologického ústavu to súvisí so zmenou klímy. Poriadnej zimy sa už pravdepodobne nedočkáme.

„Blížime sa časovo k obdobiu (15. až 25. január), kedy by zima v našich klimatických podmienkach, v bežne obývaných oblastiach,  mala vrcholiť. V druhej polovici zimy nie je vylúčený výskyt určitého mrazivého obdobia, ale ak by sa vyskytlo, mohlo by mať iba časovo obmedzené trvanie. Takže, dávať takémuto počasiu prívlastok „tuhá zima“ je už asi v aktuálnej zimnej sezóne nemožné,“povedal odborník.

Ak ste nadšencom zimných športov na snehu, ešte nemusíte zúfať. K tomu, aby padal sneh, podľa Faška nie je potrebný mráz. 

„Takže sneh by teoreticky v tejto zimnej sezóne ešte padať mal. Otázna je potom stabilita snehovej pokrývky, ktorá by sa vytvorila. Je veľmi pravdepodobné, že v nižších nadmorských výškach by bol výskyt snehovej pokrývky iba veľmi krátky,“ dodal klimatológ.

Mohlo by vás zaujímať: