Zoberme si ako príklad šesť podobne veľkých nemocníc na západnom Slovensku. Štyri z nich, v Galante, Dunajskej Strede, Handlovej a Bánovciach nad Bebravou, sú už niekoľko rokov v plusových číslach. Do oddlžovania sa preto ani nezapojili.

 

 

 

Naopak nemocnice v Považskej Bystrici a Bojniciach produkujú rok čo rok miliónové dlhy. Len za posledných 5 rokov urobili stratu takmer 25 miliónov eur. Aj preto patria medzi nemocnice, ktoré v rámci najnovšieho oddlžovania už netrpezlivo čakali na vyrovnanie dlhov od štátu.

Oddlžovanie nemocníc na Slovensku

2002 - 2006 - 664 mil. eur
2009 - 130 mil. eur
2011 - 300 mil. eur
2018 - 585 mil. eur

Kým prvé štyri spomínané nemocnice sú v súkromných rukách, bojnickú a považskobystrickú nemocnicu spravuje štát cez Trenčiansky samosprávny kraj. „Práve tieto zariadenia vygenerovali v minulosti a stále generujú najväčšie dlhy a oveľa viac ako súkromné sa spoliehajú na pomoc štátu," konštatuje zdravotnícky analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar.

V minulosti boli v červených číslach aj nemocnice v Galante a Dunajskej Strede. Dlhy netvoria od roku 2015, keď ich od štátu získala investičná skupina Penta do siete nemocníc Svet zdravia. Trochu iná situácia je v bánoveckej a handlovskej nemocnici. Tie sú v súkromných rukách už dlhšie. Od roku 2003 ich vlastnila spoločnosť Unipharma, v roku 2015 ich získala skupina miliardára Tomáša Chreneka Agel. Aj v ich prípade platí, že hospodárenie je v porovnaní so štátnymi nemocnicami oveľa zodpovednejšie. „Súkromné nemocnice hospodária lepšie a keď v minulosti preberali zadlžené župné či mestské nemocnice, samy sa z týchto starých dlhov dostali," hovorí Zachar.

Nemocnica v Považskej Bystrici patrí spolu s bojnickou medzi najhoršie hospodáriace zdravotnícke zariadenia na Slovensku.
Zdroj: NsP Považská Bystrica

Do aktuálneho oddlženia sa zapojilo celkom 29 nemocníc od najväčších fakultných po malé regionálne. Na jednu výnimku, nemocnicu v Hnúšti, sú všetky zariadenia štátne. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská tvrdí, že podmienkou, aby štát za ne poplatil dlhy, sú ozdravné plány a prísny dozor kontrolných orgánov.

Efektívnejšie hospodárenie nemocníc chce ministerka dosiahnuť aj stratifikáciou nemocníc, ktorú už jej rezort pripravuje. Znamenalo by to, že nemocnice budú viac špecializované a nie v každej sa bude robiť všetko. „Nemyslím si, že malá nemocnica na okraji mesta má robiť rovnaké úkony ako vysokošpecializované pracovisko," povedala Kalavská pred časom v diskusii RTVS. Kritici však tvrdia, že sa nevyhneme ani ďalšiemu oddlžovaniu nemocníc, ktoré by bolo už piate v poradí.

Odborník vidí problém v tom, že štátne nemocnice slúžia často ako politické trafiky. Zdravotníctvo treba podľa neho odpolitizovať, zaviesť tvrdé rozpočtové obmedzenia a motivovať aktérov ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti pri rozumnom hospodárení. „A naopak, ak sa to nedeje, tak to musí byť pre poskytovateľov, zdravotníckych pracovníkov, zriaďovateľov a politikov nevýhodné," dodáva Zachar.

Ako hospodárili?

Svet zdravia

Hospodárenie nemocníc patriacich do siete Sveta zdravia.
Zdroj: Zdroj: Finstat

Agel

Hospodárenie nemocníc patriacich do skupiny Agel.
Zdroj: Finstat

Trenčiansky samosprávny kraj

Hospodárenie štátnych nemocníc, ktoré spadajú pod Trenčiansky samosprávny kraj.
Zdroj: Finstat
Koľko a komu dlhujú nemocnice?
  • 791,13 mil. eur celkom, z toho:
  • 416,93 mil. eur dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu
  • 238,13 mil. eur Sociálnej poisťovni

Čo môžu mať pacienti za 585 miliónov eur?

Za vyše pol miliardy, ktorú zhltnú dlhy, by sa dali kúpiť prístroje aj zdravotné pomôcky. Tu je niekoľko príkladov, ceny sú orientačné.

935 CT prístrojov

Po škandále v Piešťanskej nemocnici napokon kúpili cétečko za 626-tisíc eur, o milión lacnejšie ako pôvodne plánovali.

487 500 defibrilátorov

Je to prístroj, ktorý zachraňuje životy vo chvíľach, keď aj jedna minúta môže rozhodnúť, stojí cca 1 200 eur.

731 250 polohovateľných postelí

V mnohých nemocniciach sú nevyhovujúce zastarané postele (1 moderná polohovateľná stojí asi 800 eur).

573 529 412 hygienických balíčkov

Ministerstvo chce vybaviť každého pacienta základnými potrebami za 1,02 eura pre každého.

835 714 286 plienok pre seniorov

Poisťovne nepreplatia všetky, ktoré senior potrebuje, 1 kus vyjde príbuznýcn cca 0,70 eura.