V našej krajine zomrelo v roku 2022 takmer 60-tisíc ľudí, z toho 26-tisíc na príčinu obehovej sústavy. Kardiovaskulárne ochorenia, ako sú infarkt, mŕtvica či náhle zlyhanie srdca, patria medzi najčastejšie dôvody úmrtí na Slovensku. Počet pacientov, ktorí majú problémy so srdcom, každým rokom výrazne narastá.

To, že vyšetrenia a preventívne prehliadky netreba podceňovať, hovorí aj známy kardiochirurg Viliam Fischer. „To je dôvod, prečo tlačím na každého, nielen na športovcov, aby si dali spraviť kardiologické vyšetrenie,“ hovorí odborník, ktorý v roku 1998 realizoval prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku. Fischer so zdvihnutým prstom pripomína, že dve až tri percentá ľudí, ktorí majú problémy so srdcom, zomierajú náhle, a to z takzvaných nevysvetliteľných dôvodov. „Je to problém obzvlášť v mladom veku, keď sa významne zúži aj iba jedna srdcová tepna alebo keď dôjde k uzáveru tej tepny,“ hovorí.

DOJEMNÉ FOTO DANIELA HERIBANA (†43) NÁJDETE V GALÉRII

Podľa lekára sú vo väčšom ohrození muži ako ženy. „Na ischemickú chorobu srdca umierajú najmä muži okolo veku 40 rokov, ktorí pracujú veľa a v strese. Stres je pritom z mojej skúsenosti jeden z najvážnejších rizikových faktorov, a to predovšetkým u pracovne vyťažených mužov, ktorí majú v spoločnosti nejaké meno. Majú bolesti v chrbte alebo na hrudi, ale nepripisujú tomu žiadnu vážnosť a nikomu nič nepovedia. Myslím si, že aj v tomto prípade to tak mohlo byť,“ približuje kardiochirurg.

Najčastejšie príznaky, ktoré nepodceňujte, nájdete na druhej strane >>>