Upozornila na to mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS). Vyúčtovanie jej na základe infožiadosti poslalo ministerstvo financií. „Táto suma vyráža dych. Vláda musí toto nezmyselné šialenstvo Igora Matoviča okamžite zastaviť a peniaze investovať do niečoho zmysluplnejšieho. Je načase postaviť sa svojmu ministrovi financií, pán premiér,” vyzvala Eduarda Hegera (OĽaNO) predsedníčka PS Irena Bihariová.

Účet za celoplošné testovanie si pozrite >>TU<<

Podľa nej je minister financií Matovič v súčasnosti už jediným človekom, ktorý celoplošné testovanie obhajuje a drží ho stále pri živote. „Nikto iný v tom už nevidí zmysel a iba kvôli nemu tu
dnes stojí nájdenie jedného pozitívneho človeka aj 20 tisíc eur - a my v tomto právnom, medicínskom a ekonomickom nezmysle stále pokračujeme,” dodala Bihariová.

Šéfka progresívcov uviedla niekoľko príkladov, čo všetko sme mohli za túto sumu kúpiť, napríklad postaviť 10 nových nemocníc. „Za tieto peniaze by sme mohli kúpiť 31 miliónov dávok vakcíny Pfizer, takže by sme mohli zaočkovať všetkých obyvateľov Slovenska, vrátane dojčiat a detí, trikrát!”

Celoplošné testovania v roku 2020 nás podľa členky predsedníctva PS Lucie Plavákovej stáli viac
ako 72 miliónov eur. „V roku 2021 za tzv. skríningové testovania, čo bolo to isté ako celoplošné testovania, len inak nazvané, viac ako 406 miliónov eur,” vysvetlila Plaváková. Z odpovede ministerstva financií sa podľa nej verejnosť dozvedela aj iné zaujímavé čísla, ako napríklad že nákup všetkých testov stál doteraz viac ako 287 miliónov eur, tlač medicínskych certifikátov viac ako pol milióna eur, alebo že prevádzka MOMiek stále doteraz 95 miliónov eur.

Premiér Heger vo štvrtok informoval, že stratégiou testovania ako aj novým covid automatom sa vláda bude zaoberať budúci týždeň. 

Čítajte ďalej: Zmluva o Sputniku bola „snom dodávateľa" >>