Ceny v slovenských obchodoch rastú a podľa nich sa valorizujú aj dôchodky. Podľa Štatistického úradu ceny sa za posledný rok zvýšili o takmer tri percentá viac. Penzia sa vám môže zvýšiť dvoma spôsobmi a to buď o vopred určenú sumu alebo percentuálne. Od štátu dostanete sumu, ktorá bude vyššia.

O tieto sumy minimálne porastú dôchodky od januára 2020.
O tieto sumy minimálne porastú dôchodky od januára 2020.
Zdroj: Sociálna poisťovňa


„Dôchodkové dávky sa budú v roku 2020 zvyšovať buď o 2,9 %, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu daného druhu dôchodku – podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie,“ uviedla Daniela Rodinová z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Minimálna pevná suma prilepšenia dôchodku na budúci rok 2020 predstavuje 9 eur. O túto sumu sa zvýši penzia tým, ktorí majú starobné dôchodky nižšie ako 310,40 eur. Je to z jednoduchého dôvodu.

Ak by ich penzia vzrástla o 2,9 percenta, dostali by od štátu menej peňazí. Napríklad dôchodca s 300-eurovou penziou by dostal len 8,70 eur, preto sa mu dôchodok automaticky zvýši o vopred stanovenú vyššiu sumu 9 eur.

Pozrite, ako sa zvýši dôchodok vám.
Pozrite, ako sa zvýši dôchodok vám.
Zdroj: pluska.sk


V prípade, že poberáte predčasný starobný dôchodok, minimálne si od nového roka prilepšíte o sumu 8,70 eura. Čiastočným invalidom porastie dôchodok aspoň o 4,30 eura, Slováci na celom invalidnom dôchodkou dostanú o 7,60 eura viac. Vdovám a vdovcom pridajú 5,80 eura, sirotské dôchodky pôjdu hore o 2,70 eura.


Sociálna poisťovňa každoročne zasiela rozhodnutia o zvýšení dôchodku tak, aby boli doručené ku dňu splatnosti dôchodku v mesiaci január príslušného kalendárneho roka. To znamená, že dôchodcovi, ktorý dostáva svoj dôchodok napríklad 18. deň v kalendárnom mesiaci, bude rozhodnutie doručené tesne pred 18. januárom 2020.


„Zdôrazňujeme najmä tú skutočnosť, že v roku 2020 bude opätovne pre drvivú väčšinu dôchodcov výhodnejšia percentuálna valorizácia dôchodku,“informovala Rodinová. Podľa odhadov Sociálnej poisťovne pôjde až o 88 percent dôchodkových dávok, pôjde teda viac ako jeden a pol milióna penzistov. Vďaka percentuálnemu zvýšeniu si ľudia s lepšími dôchodkami polepšia až o desiatky eur.

Mohlo by vás zaujímať: