Obyvateľov obcí v povodí Moravy na Záhorí, ale i mestských častí Bratislavy trápia komáre. Verejnosť, ale i starostovia žiadajú o zásah, súčasnú situáciu opisujú ako kalamitný stav. Ten však zatiaľ vyhlásený nebol.


„Nedá sa tu normálne žiť," opísal pre tasr situáciu vo svojej obci starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. Domnieva sa, že bratislavská župa neaplikovala v dostatočnom predstihu biologickú látku, ktorá má zamedziť liahnutiu komárov.


V súčasnej situácii je podľa starostu možný iba chemický postrek, ktorý však kraj odmieta. „Nechali nás v probléme," doplnil starosta.


Postup župy a biologickú obranu proti premnoženiu komárov kritizujú aj ďalší. Upozorňujú, že krajom presadzovaný spôsob zabránenia premnoženia komárov použitím biologického prípravku, ktorý ničí larvy komárov, je v terajšej situácii, ktorá nastala po vyliatí Moravy na polia, neúčinný.


„Ani pri bakteriálnej infekcii, ktorá môže ohrozovať váš život, sa zrejme nebudete spoliehať na to, že si s tým príroda nejako poradí, ale budete brať antibiotiká," povedal starosta Vysokej pri Morave Dušan Dvoran, ako uviedla tasr.


Situácia sa zhoršuje a župa sa rozhodla zasiahnuť. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na zajtra ráno zvolal krízový štáb.