Základné pravidlo, ako predísť infekčným chorobám, je pravidelné umývanie rúk. V tomto období by sme si ich mali čistiť ešte častejšie, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva. „Umývajte si ruky často mydlom a vodou, najmenej 20 sekúnd. Ak nemáte k dispozícii mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,“odporúčajú hygienici.

Ruky si treba umyť po každom návrate z vonkajšieho prostredia dovnútra, pred a po návšteve nemocnice či lekára, pred a po jedle, po každom použití toalety a po manipulácii s odpadkami. Bacilom a vírusom sa vyhnete aj tak, že pri odchode z verejnej toalety použijete papierovú utierku, aby ste predišli priamemu kontaktu s kľučkou. Veľmi dôležité je tiež umytie rúk po cestovaní v MHD.

Skontrolovali sme, aké sú možnosti v Bratislave a v Košiciach, keď potrebujete základnú hygienu. Použiť toaletu alebo si len umyť ruky po cestovaní v autobuse či lietadle majú možnosť ľudia na bratislavskej autobusovej stanici a na Letisku M. R. Štefánika úplne zadarmo. K dispozícii boli papierové utierky, teplá voda a pravidelne dopĺňané mydlo. Rovnakú úroveň majú aj toalety v bratislavskom klientskom centre.

Bratislava autobusová stanica: Na dočasnej autobusovej stanici to ešte dýcha novotou.
Bratislava autobusová stanica: Na dočasnej autobusovej stanici to ešte dýcha novotou.
Zdroj: Tomáš Valent