Detská obrna je infekčné ochorenie nervového systému, ktoré postihuje miechu. Môže ju dostať aj dospelý človek. Detská obrna dokáže spôsobiť celoživotné ochrnutie a niekedy aj smrť. Príčinou je poliovírus zo skupiny enterovírusov – črevných vírusov. Prenáša sa stolicou. V Česku a rovnako aj na Slovensku odstránená povinným očkovaním, no i tak je podľa hygienikov možné, že sa k nám opäť dostane, uvádza idnes.cz.

Hygienici upozornili, že jej zavlečenie na Slovensko hrozí v súvislosti s vojnou na Ukrajine a migráciou tamojších obyvateľov do európskych krajín. Podľa odborníkov síce zatiaľ nie je dôvod na paniku, ale odporúčajú chrániť deti očkovaním. „Reálne riziko zavlečenia poliovírusov z Ukrajiny je podľa mňa veľmi malé,“ domnieva sa primárka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Ostrava Lenka Petroušová. „Rozhodne je však dôležité dodržiavať očkovací kalendár u všetkých detí. Máme k dispozícii neživú vakcínu, ktorá je súčasťou hexavakcíny v základnej očkovacej schéme,“ dodala.

Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Na Slovensku máme dnes zaočkovaných proti detskej obrne 96,5 percenta ľudí, čo nám zabezpečuje slušnú kolektívnu imunitu.

Anketa
Máte všetky povinné očkovania?

Posledný prípad detskej obrny na Slovensku sme podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) zaznamenali v roku 1960. Hygienici od roku 1970 v súvislosti s týmto ochorením pravidelne monitorujú odpadové vody. Tie kontrolujú aj dnes, a to aj v lokalitách, kde sa nachádzajú ukrajinskí utečenci. Zatiaľ nebol od vypuknutia konfliktu na Ukrajine ohlásený žiadny prípad nákazy detskou obrnou na našom území.

Prečítajte si tiež: