„Dodržiavanie správneho pitného režimu je jedna z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu. Platí to aj pre deti,“ hovorí lekárka Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.


Piť treba v približne rovnakých časových intervaloch. ,,Najmä u dojčiat a malých detí, ktoré nevedia vyjadriť pocit smädu. Staršie deti zasa často v zápale hry smäd potláčajú, preto je nevyhnutné vytvoriť doma i v školách a v zariadeniach pre deti a mládež podmienky na to, aby mali tekutiny k dispozícii počas celého dňa,“ odporúča lekárka.

 

Od tohto ich odnaučte


V posledných rokoch mnohé deti od smädu siahajú po sladených minerálkach, malinovkách či iných nápojoch. Odborníčka dvíha varovný prst.


„Nevhodné sú silne mineralizované vody sýtené oxidom uhličitým, všetky sladené nápoje, nápoje s umelými sladidlami, s obsahom chinínu alebo kofeínu,“zdôrazňuje.


Ich pravidelné pitie môže prispievať k vzniku zubného kazu i k rozvíjaniu chronických neprenosných ochorení v dospelosti. Napríklad k cukrovke, k obezite, či ochoreniam srdcovocievneho a pohybového systému.

Najlepší nápoj

Najvhodnejší nápoj pre deti je voda, na spestrenie pitného režimu im môžete ponúknuť nesladený bylinkový či ovocný čaj alebo nesýtenú minerálnu vodu.


Búšenie srdca, hnačka aj poruchy pamäte


Mnohí tínedžeri si tiež obľúbili energetické nápoje. Lekárka však varuje! ,,Obsahujú psychostimulačné látky - napríklad kofeín, taurín, guaranu, karnitín a inozitol,“ upozorňuje Hamade.


Kofeín má na organizmus mladého človeka mnoho nežiaducich účinkov, dokáže extrémne stimulovať nervový i srdcovocievny systém, má výrazný močopudný účinok.


Dôsledkom pravidelnej konzumácie energetických nápojov môže byť nespavosť, búšenie srdca, prípadne zvýšenie najmä systolického krvného tlaku.


Ďalšou látkou, obsiahnutou v energetických nápojoch, je aminokyselina taurín. Jej konzumácia môže spôsobovať hnačku, útlm centrálneho mozgového systému alebo poruchy krátkodobej pamäte. Podobné nežiaduce účinky majú i guarana a inozitol.


Viaceré štúdie dali pitie energetických nápojov do súvislosti s častými bolesťami hlavy, žalúdka, celkovou podráždenosťou a únavou.


Koľko vody by mali vypiť? Dočítate sa na ďalšej strane >>>