V Hurbanove bol 29. október tohto roku denný priemer teploty vzduchu 19,3 °C. Takáto teplota by pritom sedela skôr na 20. august. V tú istú októbrovú noc teplota neklesla pod 17,6 °C, čo je o 2,5 °C viac ako denný priemer v strede leta.

Tieto namerané hodnoty sú zatiaľ vyvrcholením rekordne teplého roku 2018. „Podľa meraní teploty vzduchu v Hurbanove môžeme konštatovať, že zatiaľ je rok 2018, za obdobie január až október, najteplejší od začiatku meraní v roku 1871. Jeseň 2018 je zatiaľ o vyše 2 °C nad denným priemerom z rokov 1901 až 2000," konštatuje klimatológ Milan Lapin.

Ešte extrémnejšie rozdiely pritom podľa neho v týchto dňoch panujú aj na iným miestach sveta, napríklad za severným polárnym kruhom. „Vo východnej časti Arktídy až o 20 °C nad dlhodobým denným priemerom,"dodal Lapin.

Všetko nasvedčuje tomu, že takéto teplé počasie pretrvá až do konca roka. „Keďže aj december 2018 sa predbežne počíta s odchýlkou nad 1,0 °C, tak bude možno aj celý rok 2018 rekordne teplý nielen na Slovensku ale aj v Európe ako celku," varuje Lapin. Dlhodobé otepľovanie má podľa neho na svedomí ľudská aktivita. Predovšetkým vypúšťanie skleníkových plynov do ovzdušia, využívanie fosílnych palív a čiastočne aj ničenie tropických dažďových pralesov.

Anketa
Vyhovuje vám mimoriadne teplá jeseň?
  • 34%
  • 66%

Do budúcna sa máme pripraviť na striedanie sa nadnormálne teplých období a nepríjemných teplotných výkyvov, myslí si klimatológ Pavol Faško. „Ako naposledy tohto roku v septembri, keď po výrazne teplom období sa dosť razantne ochladilo. Toto sa nebude diať len počas jesene, ale výraznejšie aj počas zimy či jari."

Sneh podľa neho túto zimu určite bude. „Ide len o to, od akej nadmorskej výšky sa bude vyskytovať,"tvrdí Faško. No ak bude takto teplo, problémy so snehovou pokrievkou môžu podľa neho mať aj lokality ako Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách.

Prečítajte si tiež: