Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti v júni oproti máju tohto roka narástol o takmer 14 tisíc. Kým v máji 2020 dávku poberalo 50 132 nezamestnaných, minulý mesiac to už bolo 64 111 nezamestnaných. „Je to najvyšší počet poberateľov dávky v nezamestnanosti mesačne od roku 2004," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. 

Nárast počtu poistencov s dávkou v nezamestnanosti je zreteľný aj pri porovnaní rovnakého obdobia v predošlých rokoch. V júni 2019 využilo podporu v nezamestnanosti 35 271 poistencov a rok predtým ich bolo 32 566.

Kto má nárok na dávku v nezamestnanosti? 

Nezamestnaní, ktorí sa od 1. júla tohto roka prídu zaevidovať na úrad práce a sociálnych vecí do evidencie uchádzačov o zamestnanie, môžu po novom priamo na úrade práce požiadať aj o dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne. Nárok na dávku v nezamestnanosti si teda po novom občania uplatnia naraz spoločne so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie priamo na úrade práce. Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne elektronicky poskytne Sociálnej poisťovni. „Kontakt žiadateľa o dávku so Sociálnou poisťovňou tak nebude potrebný, až na výnimky, ak napríklad pracoval aj v zahraničí alebo ak sa zistí nejednoznačnosť poskytnutých údajov,“ povedal hovorca poisťovne.

Podmienky na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne sa nemenia. „Žiadateľ musí byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a byť poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných 4 rokoch pred zaradením do tejto evidencie uchádzačov o zamestnanie,“ dodal Višváder.

Bežne mohli nezamestnaní poberať dávku po dobu 6 mesiacov, to sa však počas koronakrízy zmenilo. Obdobie poberania dávky sa predĺžilo až 4 razy, pokaždé o mesiac. „Upozorňujeme, že prvé, druhé, tretie a aj štvrté predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie najneskôr 31. augusta 2020 bez ohľadu na to, či bude naďalej trvať mimoriadna situácia. To znamená, že ak poistencovi uplynie napr. prvé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti 15. augusta 2020, nárok na druhé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti mu vznikne od 16. augusta 2020 do 31. augusta 2020,"uvádza Sociálna poisťovňa. Maximálna suma, ktorú môžete dostať v mesiaci, ktorý má 31 dní, je 1 113,00 eur a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 1 077,10 eura

Prečítajte si tiež: