Pripravte sa na to, že v budúcom roku si siahneme hlbšie do vrecka. Mestá a obce od januára hromadne zvyšujú dane a poplatky. Pocíti to každý obyvateľ, ktorý vlastní byt, dom, garáž či chatu. Stúpnu aj poplatky za odpad a priplatia si aj podnikatelia.
Únia miest Slovenska, ktorá združuje naše mestá, už potvrdila, že k radikálnemu kroku pristúpi viac ako 95 percent jej členov. „Nemáme na výber, ak chceme udržať služby aspoň na dnešnej úrovni. A vyrovnané rozpočty, ktoré nám vyplývajú zo zákona. Ak chceme zároveň investovať do rozvoja, bez tohto kroku by sme veľmi ťažko udržali chod miest a obcí,“ povedal prezident únie a primátor Trenčína Richard Rybníček.

 

V meste, ktorému šéfuje, zvýšia dane z nehnuteľnosti o 35 %, poplatok za komunálny odpad stúpne o 10 %. To je ešte ten lepší prípad. V ďalších mestách sa schyľuje k 50- až 200-percentnému zvyšovaniu daní. Asi najhoršie dopadnú Trnavčania, kde sa daň za štvorcový meter nehnuteľnosti zvýši z 0,35 eura na 1 euro. Znamená to, že majiteľ trojizbového bytu s rozlohou 70 m2 zaplatí ročnú daň namiesto dnešných 24,50 eura po novom až 70 eur, čo je zdraženie o 45,50 eura! O ďalšie takmer 3 eurá stúpne poplatok za odpad.

Primátor Peter Bročka tvrdí, že mesto zvyšovalo dane naposledy v roku 2012 a dnes už niet inej cesty. „Trnava garantuje, že všetky zdroje, ktoré zvýšenie daní prinesie, budú investované späť do mesta,“ vyhlásil šéf radnice. Seniori a zdravotne znevýhodnení občania dostanú 75-percentnú zľavu. Ľudia sa proti tomu búria. „Takéto zvýšenie nie je normálne. Štát by mal zabezpečiť, aby mali mestá dosť peňazí a aby ich nemuseli takto ťahať od ľudí,“povedal nám Trnavčan Jakub (33).

Trnava + 200 %
Trnava + 200 %
Zdroj: shutterstock