Územie Slovenska čaká v najbližších dňoch veľmi horúce počasie. Teploty prekročia hranicu 30 stupňov, no v porovnaní so západnou Európou sme na tom stále dobre. Západné krajiny čaká skutočný extrém. Meteorológovia predpokladajú, že padnú absolútne júnové rekordy a teploty v niektorých krajinách budú stúpať nad 40 stupňov ako informuje slovenský web imeteo.sk.

„Horúčavy zasiahnu veľkú časť Európy a to vďaka tomu, že mimoriadne teplý saharský vzduch sa bude do Európy dostávať medzi tlakovou výšou, ktorá sa bude tiahnuť z Atlantiku, cez Britské ostrovy, Alpy až nad Afriku a súčasne sa nad východným Atlantikom bude prehlbovať tlaková výš. Veľmi teplý vzduch sa tak bude dostávať do Európy medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi,“ uviedol portál imeteo.sk.

V strednej Európe sa najteplejšie počasie očakáva v stredu. Zatiaľ čo u nás by sa mali teploty priblížiť k 34 stupňom, už v susednom Poľsku či česku prekročia hranicu 35 stupňov. Západná Európa sa na vlnu horúčav musí pripraviť od štvrtka do soboty. Španieli dokonca očakávajú, že v piatok a sobotu maximá prekonajú extrémnych 45 stupňov. „Nie je však vylúčené, že bude aj teplejšie. Niektoré behy numerických modelov predpovedajú extrémne hodnoty. Napríklad na juhu Francúzska by mohlo byť až 47 °C,“ šokuje imeteo.sk.

Piatkovú predpoveď počasia pre Európu nájdete >>TU<< 

Na Slovensku by sa mali vysoké teploty udržať až do štvrtku. Tropicky teplé dni by do stredy nemali narúšať búrky ani prehánky. Meteorológovia však predpokladajú príchod studeného frontu zo severu, ktorý prinesie ochladenie. „Vo štvrtok si tak neplánujte turistiku a ani pobyt pri bazéne. Na našom území sa čakajú búrky, no aké budú, sa ukáže až v nadchádzajúcich dňoch. Modely naznačujú, že sa na našom území bude studený front rozpadať, čo by nemalo priniesť intenzívnejšie búrky,“ uvádza imeteo.sk.

Predpoveď počasia na najbližšie dni nájdete na ďalších stranách!