Stále však chýbajú pravidlá na implementáciu memoranda o porozumení so spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE). Bez prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o viac ako tisíc eur, zdôraznil v pondelok ÚRSO.

"Keďže v súčasnosti nie je známy právne záväzný spôsob, ako bude elektrina z memoranda (alebo finančný výnos z nej) sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich právne záväzných pravidiel," upozornil úrad.

O KOĽKO NARASTÚ ROČNÉ ENERGIE PRE DOMÁCNOSTI? PRESNÚ SUMU NÁJDETE V GALÉRII

Pokiaľ dodávatelia nakúpia na trhu a bude im neskôr stanovená povinnosť odoberať elektrinu aj na základe memoranda, môže vzniknúť riziko nedodania zlacnenej elektriny z memoranda pre cieľových zraniteľných odberateľov. Druhá možnosť je, že si dotknutí dodávatelia budú môcť nárokovať vzniknuté finančné škody z nadbytočného nákupu elektriny.

"Z pohľadu úradu preto odporúčame čo najskôr ustanoviť právne záväzným spôsobom pravidlá sprístupnenia elektriny z memoranda dotknutým dodávateľom a ich cieľovým skupinám odberateľov," uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris. Aby sa znížili riziká, odporúča ÚRSO zvážiť implementáciu memoranda formou adresných finančných kompenzácií pre cieľové skupiny odberateľov v súlade s existujúcimi predpismi.  

Španielsko obmedzí kúrenie, klímu i osvetlenie

Španielska vláda odsúhlasila v pondelok zavedenie "naliehavých oparení" zameraných na úsporu energie. Informuje o tom v utorok agentúra DPA s tým, že Madrid k takémuto kroku pristúpil v čase ruskej invázie na Ukrajinu, respektíve z dôvodu hroziacej energetickej krízy v Európe. Všetky budovy spadajúce do verejnej správy, rovnako ako ani obchodné domy, kiná, pracoviská, hotely, stanice či letiská nebudú môcť svoje priestory v lete ochladzovať na menej než 27 stupňov Celzia a v zime vykurovať na viac ako 19 stupňov Celzia.

Súčasťou nových opatrení je aj podmienka, aby mali obchody a podniky najneskôr do 30. septembra nainštalované automatické otváranie dverí. Cieľom tohto nariadenia je zabrániť úniku teplého či studeného vzduchu, uvádza DPA. Osvetlenie výkladov, pamiatok či práve nepoužívaných kancelárií bude musieť byť po 22.00 h vypnuté. Hospodárenie s energiou sa bude v jednotlivých prevádzkach či kanceláriách kontrolovať.

Prečítajte si tiež: