Len vo Veľkej Británii si chrípka vyžiadala počas tejto zimy desiatky obetí. Plošná epidémia vypukla i vo Francúzsku, vo Švajčiarsku, v Španielsku, ale aj Rakúsku, Česku, Írsku, Portugalsku, Chorvátsku či Turecku. Vlna chrípkových ochorení dorazila aj do susedného Rakúska a Česka, kde zasiahla najmä moravské kraje.

Odborníci hovoria o najväčšej epidémii za posledných 50 rokov. „Som presvedčený, že nejde len o najväčší počet prípadov, ale aj o najväčšie prepuknutie chrípky za posledné obdobie,“ vyhlásil Paul Van Buynder, predseda imunizačnej koalície vo Veľkej Británii, kde pre chrípkovú epidémiu odkladajú operácie a chorých je toľko, že ležia i na nemocničných chodbách.

Zmutovaný vírus H3N2 spôsobil v Austrálii najhoršiu epidémiu za posledných 15 rokov.
Zdroj: shutterstock

V strehu sú aj naši lekári. „Očakávame, že koncom januára a v priebehu februára chorobnosť výrazne narastie a budeme mať chrípkovú epidémiu,“ varuje hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas. „V letných mesiacoch roku 2017, čo je obdobie typické pre epidémie chrípky na južnej pologuli, prebehla v Austrálii explozívna epidémia spôsobená predovšetkým subtypom H3N2,“ potvrdila Martina Havlíčková, odborníčka na respiračné ochorenia z českého Štátneho zdravotného ústavu.

Zákerný H3N2 nakazil v krajine našich protinožcov viac ako 70-tisíc ľudí, pričom desiatky z nich zomreli. Veľkou hrozbou je najmä pre seniorov. „Napáda starších ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, a tak sú náchylnejší na chrípkové ochorenia. U nich má choroba aj ťažší priebeh,“ upozornila Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva.

Proti tejto chrípkovej pliage pritom nie sú spoľahlivo chránení ani tí, ktorí sa dali zaočkovať. Vakcína sa totiž mení každý rok na základe výskytu chrípkových ochorení z poslednej sezóny, takže sa nemusí vždy „trafiť“ na vírusy, ktoré sa budú šíriť v aktuálnej sezóne. Samotná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripúšťa: „Účinnosť vakcíny proti chrípke typu H1N1 sa očakáva vysoká, zatiaľ čo proti H3N2, čo je v tejto sezóne najviac prevládajúci typ, bude pravdepodobne nízka.“

Ostáva však najúčinnejšou formou ochrany. Keďze je to vírusové ochorenie, dajú sa liečiť len príznaky, no nie ochorenie samotné. „Vakcína dokáže posilniť a urobiť tzv. krížovú imunitu. Tým pádom aj chrípkové ochorenia na iné chrípkové vírusy sú touto vakcínou zmiernené,“ ubezpečuje Zuzana Drobová.

Najväčšie epidémie v histórii

 • 1918 - Španielska chrípka zabila najmenej 50 miliónov ľudí. Na porovnanie: v 1. svetovej vojne umrelo 17 miliónov ľudí. Išlo o vírus H1N1.
 • 1957 - Ázijská chrípka zabila asi 1,5 milióna ľudí. Vypukla v juhovýchodnej Ázii, zapríčinil ju vírus H2N2.
 • 1968 - Hongkonská chrípka zabila viac ako 1 milión ľudí. Na svedomí ich má vírus H3N2.
 • 2009 - Prasacia chrípka zabila takmer 300-tisíc ľudí, z 1 210 nakazených ľudí na Slovensku zomrelo 56. Pôvodcom bol zmutovaný vírus A/H1N1, ktorý zabíjal už v roku 1918 (španielska chrípka).
 • 2017/2018 - Austrálska chrípka má na svedomí už desiatky životov (názov je odvodený od krajiny, kde vypukla). Na svedomí ju má zmutovaný vírus A/H3N2, ktorý spôsobil pandémiu v roku 1968 (hongkonská chrípka). Obeťami sú najmä starší ľudia.
Španielska chrípka v rokoch 1918 – 1920 zabila viac ako 50 miliónov ľudí.
Zdroj: shutterstock

Ohrozuje aj mladých

Zákerný vírus H3N2 už usmrtil 93 ľudí vo Veľkej Británii. Chránení nie sú ani mladí. Chrípka zabila aj krásnu Bethany Walkerovú († 18) z Applecrossu. Jej stav sa rýchlo zhoršil a v piatok v nemocnici chrípke podľahla.

Chrípka zabila aj krásnu Bethany Walkerovú († 18) z Applecrossu.
Zdroj: archív
Ako sa chrániť pred chrípkou

Ako sa chrániť pred chrípkou

Odporúčania WHO, Úradu verejného zdravotníctva, hygienikov aj lekárov:

Umývajte si často ruky

 • Zvlášť po kašli či dýchaní je potrebné zbaviť sa choroboplodných zárodkov. Ruky si umyte a papierové vreckovky zahoďte.

Dopujte sa vitamínmi

 • Váš jedálniček by mal obsahovať dostatok výživnej stravy vrátane ovocia a zeleniny. Pite veľa tekutín.

Udržiavajte zdialenosť

 •  Ak sa ocitnete v blízkosti osoby chorej na chrípku, udržujte si dostatočný odstup. Vírus sa šíri najmä vzduchom.

Vyhýbajte sa chorým

 •  Nechoďte na miesta, kde sa zhromažďuje množstvo ľudí, ako sú kiná či nákupné centrá. Ani do nemocnice.

Veľa spite, oddychujte

 •  Doprajte si dostatok odpočinku a hlavne spánku. Oddýchnutý organizmus sa lepšie ubráni chrípkovej aj inej vírusovej nákaze.

Chráňte sa rúškom

 • Obmedzte podávanie rúk ľuďom, pri kašli si zakryte ústa, v čakárni u lekára si dajte rúško na tvár.