Slováci už začiatkom tohto roka zostali v šoku, keď cena zemiakov dosiahla historické maximum 0,95 eura za kilogram. Cena zemiakov sa pritom v apríli 2018 pohybovala okolo 0,60 eura. Za jediný rok tak cena typickej súčasti slovenskej kuchyne stúpla o takmer 60 percent ako vo svojej analýze informovalo Slovenské farmárske družstvo. Aktuálne sa ceny v obchodoch pohybujú od 0,70 do 1,20 eura za kilogram. 

V čase zberu úrody však slovenskí poľnohospodári varujú, že sa budeme musieť pripraviť na to, že ceny ešte porastú. Zatiaľ čo kedysi sme boli ako tak schopní pokryť našu spotrebu zemiakov, v súčasnosti už Slovensko zďaleka nie je zemiakovou veľmocou. V produkcii tejto plodiny sme sebestační len na necelých 50 percent. Nízka sebestačnosť v produkcii zemiakov je dôvodom, prečo musíme zvyšnú časť zemiakov dovážať, a to najmä zo západoeurópskych krajín. Podľa situačnej a výhľadovej správy Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva sa z celkového objemu vlani najviac surových zemiakov doviezlo z Francúzska 32,6 % (23 035,3 ton), z Českej republiky 29,0 % (20 459,0 ton) a z Nemecka 18,7 % (13 232,7 ton). Ďalšie väčšie objemy sa doviezli z Veľkej Británie, Holandska, Rakúska,“ hovorí Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Pestovanie zemiakov sa presunulo zo severu na juh Slovenska aj kvôli problémom so závlahou. Pestovatelia, ktorí mali svoje polia zavlažované, sú s úrodou spokojní, no už teraz je zrejmé, že zemiakov nebude dosť a preto ceny podľa všetkého porastú. „Výkupné ceny zemiakov sú na vysokej úrovni. Je to následok zdražovania ešte z minulého roka. K tomu musíme pripočítať, že západoeurópske krajiny nehlásia nadúrodu pre veľké suchá a horúčavy. Vyššie výpadky z tohtoročnej úrody avizujú aj na juhu Poľska. Je preto reálny predpoklad, že zemiaky si naďalej udržia svoje vyššie ceny a to aj v porovnaní s priemerom za posledných 5 rokov,“ vysvetlila Holéciová.

Zvyšovanie cien predpokladajú aj obchodníci. „Odhadnúť presnú cenu neviem. Cena sa totiž tvorí nie z ceny slovenskej, ale z ceny v stredoeurópskom regióne. Nikto nechce, aby sa ceny zvyšovali ale keď zemiaky nebudú, tak sa budú musieť. Zemiaky budú nielen drahšie, ale hlavne ich budeme musieť priviesť zo zahraničia, čo je pre Slovensko hanba,“ predpokladá viceprezident Zväzu obchodu SR, Pavol Konštiak.

Čo hovoria pestovatelia >>