Deti sa rodia aj počas pandémie. Mnohé budúce mamičky sa však nevyhnú nákaze COVID-19 a do nemocnice idú s obavami, najmä po tragickom prípade z Trnavy, keď po pôrode zomrela len 34-ročná mamička. Lekári z košickej nemocnice majú za sebou už takmer sto pôrodov rodičiek s koronavírusom. Ubezpečujú, že ženy sa ničoho nemusia báť.

Len v januári v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura uskutočnili 70 pôrodov a ďalšie budú pribúdať. „Šíriace sa informácie privádzajú rodičky do stresu a potom k nám prichádzajú s obavami. Môžem ubezpečiť všetky infikované rodičky, že u nás nájdu nielen oporu, ale aj profesionálnu opateru," odkazuje budúcim mamičkám primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia (GPO) Ladislav Rosocha. Tento týždeň pochovali aj Lenku (34), ktorá sa v 8. mesiaci dusila na covid. Žiaľ, po sekcii umrela.

FOTO pôrodu infikovaných rodičiek: Kliknite TU

Zľakla sa aj Simona, ktorej tesne pred pôrodom vyšiel pozitívny PCR test. „Ten prvotný šok bol hrozný, nečakala som to, keďže som nemala žiadne príznaky. Nevedela som, do čoho idem, či uvidím svoje dieťa po pôrode,“ povedala.

Boja sa nielen rodičky, ale aj zdravotníci a to napriek tomu, že skúsenosti majú už od jesene. Prvý covid pôrod v Košiciach odviedli vlani 18. októbra. „Začiatky sú za nami, no strach ostáva. Už sme sa naučili, aj v tej rýchlosti, s akou pôrody prichádzajú, vybaviť sa tak, aby sme predišli nákaze,“ uviedla Cecília Kapustová, pôrodná asistentka GPO.

Simona napriek prísnym opatreniam porodila zdravého chlapca. „Všetok strach mi vynahradil náš synček Jakubko s nečakanými, ale poriadnymi mierami chlapa – 4 600 g a 53 cm, ktorého mi hneď po pôrode priložili na telo. Plakala som od šťastia, niet sa čoho obávať,“ hodnotí covid mamička.

Všetky bábätká po pôrode vyšetria. „Každému novorodencovi robíme 24 hodín po pôrode PCR test výterom z hrdla. Doposiaľ žiadne bábätko, ktoré sa u nás narodilo matke s ochorením COVID-19, nebolo pozitívne,“ informuje primárka Neonatologického oddelenia Iveta Kostelníková. „Ak je matka s dieťaťom, musí mať na tvári respirátor a dôsledne dodržiavať pravidlá hygieny,“ dodáva primárka.

Čo hrozí tehotným, ak dostanú covid? Čítajte na ďalšej strane >>>