Na zámenu liekov upozornil český kontrolný orgán. V škatuľke liekov na depresiu sa mali ocitnúť lieky na trávenie.


„Štátny ústav pre kontrolu liečiv odporúča pacientom, ktorí užívajú liečivý prípravok CITALEC, aby si skontrolovali obsah balenia,“ upozorňuje český úrad na svojej stránke. Ide o CITALEC 20MG, s číslom šarže 2140918 a dátumom spotreby 31. augusta 2020.


Namiesto antidepresív lieky na rýchlejšie trávenie


„V jednom balení liečivého prípravku Citalec 20 mg boli nájdené blistre iného liečivého prípravku (Zirid 50 mg). Zámena nastala s veľkou pravdepodobnosťou u slovenského výrobcu liekov, kedy vo výrobnej linke ostal prípravok z predchádzajúceho výrobného procesu. Pacientov môžeme uistiť, že nejde o falzifikát,“ doplnili kontrolóri.

Rôzne lieky

Citalec je antidepresívum. Liečivá látka citalopram pôsobí na centrálny nervový systém. Liek je určený k liečbe depresie, je vhodný aj pre udržiavaciu liečbu, keď príznaky ako skleslosť, smútok, strata schopnosti mať radosť, strach, úzkosť a bolesť sú na ústupe a chráni pred ich návratom.

Zirid je liek zrýchľujúci pohyb tráviacej trubice a je určený najmä na liečbu ťažkostí spôsobených spomaleným vyprázdňovaním žalúdku.

Tento liek sa našiel v balení antidepresív. Pacienti ho užívajú pri spomalenom vyprázdňovaní žalúdka.
Tento liek sa našiel v balení antidepresív. Pacienti ho užívajú pri spomalenom vyprázdňovaní žalúdka.
Zdroj: SÚKL
Ak si pacienti v krabičke nájdu tento blister, môžu liek ďalej užívať. Nedostali chybnú krabičku.
Ak si pacienti v krabičke nájdu tento blister, môžu liek ďalej užívať. Nedostali chybnú krabičku.
Zdroj: SÚKL


Samotné blistre sú však označené správne. Pacienti by tak už na prvý pohľad mali vidieť, že v krabičke majú iný liek.

Spoločnosť chybu potvrdila. „Na zistení príčiny spoločnosť Saneca Pharmaceuticals, a.s. – výrobca lievku v Hlohovci, na Slovensku, momentálne usilovne pracuje,“ informuje Lucie Šabíková, komunikačná manažérka pre Česko a Slovensko. Aj keď riziko pre pacientov je malé, keďže v krabičkách je celkom iný blister, uvedenú šaržu z trhu sťahujú.

„Pacientov prosíme, aby v prípade, keď sa označenie prípravku na blistroch nezhoduje s označením na krabičke, vrátili prípravok do lekárne,“ dodala.


Táto zámena sa týka liekov vyrobených slovenským výrobcom dodaných iba na český trh. „O danom prípade vieme a v súčasnosti ho vyšetrujeme. Naši inšpektori tiež spolupracujú s českými kolegami, ktorí nás požiadali o spoluprácu,“ uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.

Mohlo by vás zaujímať:

Myslíte si, že lieky boli zamenené schválne? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...