Štvrtok bol na našom území slnečný a teplý a takto to malo pokračovať aj nasledujúce hodiny. Počas popoludnia boli slnečné lúče teplý a vlhký vzduch na našom území naďalej prehrievať a teploty sa budú dostávať až k 35 °C.

„Teplý vzduch sa tak počas dnešného dňa bude veľmi dobre labilizovať a labilný vzduch je náchylný na tvorbu búrok. Stačí len spúšťač v podobe pomyselnej zápalky a to by sa už dnes malo stať,“ varovali meteorológovia z portálu imeteo.sk.

Front, ktorý v uplynulých dňoch priniesol do strednej Európy intenzívne búrky s krúpami sa posúva z Nemecka a Poľska smerom k východu. Krúpy, ktoré posledné dni padali u našich susedov dosahovali veľkosť až 10 centimetrov a pri nešťastnej zhode náhod boli schopné zabiť! „Tento front už v priebehu dnešného dňa bude postupovať naprieč Poľskom, cez Moravu nad Rakúsko a naše územie sa bude nachádzať na jeho čele,“predpovedali meteorológovia ďalej.

Práve tento front mal byť akýmsi spúšťačom búrok v horúcom, nestálom vzduchu aj vo štvrtok. Očakávalo sa, že búrky zasiahnu naše územie. V priebehu popoludnia sa na studenom fronte mali tvoriť ďalšie búrky, ktoré sa na seba mali viazať a vytvoriť kompaktnejšiu búrkovú vlnu. „Iniciáciu búrok očakávame v priebehu dnešného popoludnia aj nad Moravou, či v oblasti severozápadného Slovenska. Najvyššia pravdepodobnosť dnešných búrok je na Kysuciach a na Považí. Búrky sa však môžu objaviť aj na Záhorí,“ uviedol portál imeteo.sk. „Búrky, ktoré sa dnes vyskytnú budú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami, no vyskytnúť sa môže aj krupobitie, či silnejšie nárazy vetra,“ uzavreli. Nakoniec krúpy podľa informácii z imeteo.sk udreli na územie Moravy a možno na niektorých miestach na Záhorí.

Krupobitie udrelo na Morave.
Krupobitie udrelo na Morave.
Zdroj: Pavel Pustina a Lenka Ondráčková/Amatérská meteorologická společnost
Krupobitie udrelo na Morave.
Krupobitie udrelo na Morave.
Zdroj: Pavel Pustina a Lenka Ondráčková/Amatérská meteorologická společnost

***AKTUALIZÁCIA***

Hoci sa počasie na chvíľu upokojí a studený front, ktorý priniesol až 12 cm krúpy, v piatok začne slabnúť, nebezpečentvo stále pretrváva. „Studený front stále môže priniesť pomerne intenzívne búrky do susedného Poľska a svojim okrajom ovplyvní počasie aj na našom území. Prinesie viac oblačnosti a v oblasti severných okresov východného Slovenska nie je vylúčené, že sa ojedinele môžu vyskytnúť aj prehánky, či búrky,“ informujú na webe imeteo.sk.

V sobotu si síce na chvíľu vydýchneme, ale nie na dlho. „V nedeľu udrú búrky opäť a to aj vrátane nášho územia,“ varujú.

Mohlo  by vás zaujímať: