Chcete schudnúť, no popritom si dopriať pohárik? Mnohí Slováci prepadli nebezpečnej „diéte“ s názvom drunkorexia. Radšej nejedia, len aby si za ušetrené kalórie mohli večer dopriať viac alkoholu. Lekári však varujú, nie sú totiž kalórie ako kalórie!

Ľudia, neverte! 10 najväčších omylov v stravovaní podľa Igora Bukovského

Drunkorexii u nás prepadli najmä mladé dievčatá a ženy, ktoré sa chcú pochváliť štíhlou postavou, ale takisto študenti, ktorí majú hlboko do vrecka. Kým v prvom prípade ide najmä o túžbu po krajších krivkách, v druhom chcú mladí ušetriť peniaze, ktoré radšej minú na alkohol ako na potraviny.

Názov drunkorexia vznikol z anglických slov: drunk – opitý a anorexia – nechutenstvo. Táto porucha spája dve riziká zároveň. Okrem nezdravého chudnutia sa u ľudí, ktorí prepadli drunkorexii, začína vyvíjať alkoholizmus! Človek trpiaci drunkorexiou sa ukracuje o jedlo, aby mohol ušetrené kalórie „použiť“ na pitie alkoholu.

Pivo má toľko kalórií čo jedna šiška.
Zdroj: Shutterstock

Expert na výživu Igor Bukovský pripomína, že drunkorexia nie je nový fenomén. „Ide o známy efekt, ktorý sa u mnohých alkoholikov vyvinie úplne spontánne, pretože s postupujúcou deštrukciou osobnosti a organizmu prestávajú mať chuť na jedlo. Akurát že teraz dostal tento fenomén moderné meno,“ tvrdí odborník.

Lekár Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave, varuje pred pitím alkoholu nalačno: „Pokiaľ sa pitie nedopĺňa jedlom, naozaj dochádza k strate hmotnosti. Hoci samotný alkohol má kalórie, musí niečo spaľovať. Takéto pitie však vážne poškodzuje zdravie.“

Podľa Okruhlicu môže byť motívom nejedenia aj zvýšený účinok alkoholu na prázdny žalúdok. Účinok alkoholu je omnoho vyšší a opojenie rýchlo nastupuje, keď človek vytrávi. Veľmi rýchlo sa vstrebáva, a tým sa zvyšuje aj eufória,“ objasňuje odborník na závislosti. Upozorňuje, že alkoholici v pokročilom štádiu už ani nemajú chuť na jedlo, no častejšie im hrozí otrava alkoholom a takisto úrazy.

Obaja lekári prízvukujú, že drunkorexia vážne poškodzuje naše zdravie. „Vo výžive človeka totiž zďaleka nejde len o kalórie. Ľudia, ktorí budú svoju stravu len kaloricky kompenzovať alkoholom, pôjdu veľmi rýchlo dolu brehom so svojím zdravím,“ varuje Bukovský.

Organizmu totiž začnú chýbať dôležité vitamíny, minerály, bielkoviny, sacharidy, kvalitné tuky aj vláknina. V tele neexistuje bunka či orgán, pre ktorý by nebol alkohol toxický.

„Riešiť v rámci diéty iba kompenzáciu kalórií môže znamenať, že človek si nejaký čas síce udrží svoju konfekčnú veľkosť, ale organizmus bude trpieť nedostatkom dôležitých živín. Je len otázka času, kedy sa zrúti,“ varuje Bukovský. „Ak si chcete dať pohár vína, namiesto šetrenia kalórií na jedle radšej zvýšte výdaj energie a choďte si na hodinu zahrať tenis,“ uzatvára lekár.

 

 

S alkoholom príjmete toľkoto kalórií

 

0,5 litra piva (200 kcal) = 1 šiška s marmeládou

1,5 deci bieleho vína (105 kcal) = tvarohový zákusok (100 g)

1,5 deci červeného vína (85 kcal) = 1 laskonka

1,5 deci šampanského (180 kcal) = 100 g zemiakového šalátu

0,5 deci vodky (96 kcal) = 1 téglik ovocného jogurtu

0,5 deci džinu (110 kcal) = 1 pohár jahodového smoothie

0,5 deci rumu (96 kcal) = 1 pohár kakaa

0,5 deci whiskey (105 kcal) = šálka kávy s mliekom

0,5 deci tequily (97 kcal) = krabie tyčinky (100g)

Mohlo by vás zaujímať: