Ako hodnotíte doterajšie opatrenia vlády a krízového štábu?

- Chýba mi komplexnejší plán. Tak, ako sme získali rýchlymi a ráznymi opatreniami čas oproti krajinám ako je Taliansko, Španielsko či Nemecko, mali sme tento čas využiť na vytvorenie scenára, ako bude vyzerať život na Slovensku. To, že vírus je na celej planéte, vidíme zo všetkých štatistík. Bude tu nasledujúce mesiace a pravdepodobne minimálne rok, kým nebude vakcína. Za týchto predpokladov si neviem predstaviť, že Slovensko má fungovať tak, ako funguje - že budú obchody zatvorené, ekonomika nepôjde, nebude sa chodiť do škôl. Ja nazývam plánom to, aby bolo úplne zrejmé, ako budú fungovať školy, obchody, úrady, ako sa zmení hospodárstvo. Aby mi premiér na tlačovke vysvetľoval, že naša ekonomika je závislá od Nemecka alebo Francúzska, na to ho nepotrebujem. Ja potrebujem počuť, aký máme plán.

Opatrenia sú zavedené, plán uvoľňovania ekonomiky chce vláda predstaviť dnes…

- No aké sú to opatrenia? Vláda predstavila návrh opatrení, že podnikateľom, ktorí sú postihnutí, preplatí 80 percent mzdy zamestnanca. Poviem príklad, ak dnes hotely a reštaurácie sú zatvorené a vy im ponúknete, že im preplatíte 80 percent mzdy zamestnancov, oni musia doplatiť zvyšných 20 percent plus 35 percent tzv. nákladov za zamestnancov, čo sú odvody a podobne. Vlastne zamestnávateľom hovoríte, že z celkového objemu mzdových alebo personálnych nákladov majú zaplatiť 55 percent, ale ich tržby sú nula. Povedzte mi, kto si o to požiada. Nehovoriac o tom, aké je to administratívne náročné, keď polovica žiadostí má chyby.

Vo svojich statusoch na Facebooku pomerne ostro kritizujete premiéra Igora Matoviča. Pravdou je, že pokiaľ ide o šírenie ochorenia, jeho opatrenia zatiaľ fungujú.

- Nevidím nič zlé na kritike, pokiaľ nie je osobná, nepoužívate vulgarizmy a podobne.

Viackrát ste ho nazvali nekompetentným…

- Žiaľ, to je len popis toho, čo vidím, výsledok jeho správania. Nemám rád populistickú kritiku, a preto hovorím aj o riešeniach - o tom, čo mi chýba, čo by ten plán mal mať. Musíme sa zaoberať aj našou ekonomikou. Opatrenia sú nevyhnutné, ale majú byť adresné a primerané, nemôžu byť plošné a všeobecné. Prečo nastal problém v Pezinku a v ďalších domovoch sociálnych služieb? Mali sme mať opatrenia, ktoré sú cielené na skupinu starších ľudí, ktorá, ako už dávno vieme, je najviac ohrozená na celom svete. To je absolútne zlyhanie. My, namiesto cielených opatrení, zablokujeme všetkých ľudí, ktorí sa dostávajú do ekonomických a sociálnych problémov. A nijako to nechráni ľudí v zariadeniach sociálnych služieb. Opatrenia musia byť, ale musia byť adresné, funkčné, primerané. 

Čiže vláda ide na to podľa vás zle?

- Mne sa zdá, že vláda v mnohom nielenže tápe, ale strieľa naslepo a robí často viac škody ako osohu. Zdravý rozum prichádza aspoň od Richarda Sulíka. Je dobré, že aj vo vláde je niekto, kto nastavuje zrkadlo.

Ste bývalý minister zdravotníctva. Ako hodnotíte pripravenosť našich nemocníc na pandémiu?

- Treba férovo povedať, že absolútna pripravenosť na takúto pandémiu nebola možná. Problémy majú všetky krajiny. Podstatné je, kedy a aké informácie máte a ako konáte. Už vo februári sme mohli začať overovať, či sme vybavení materiálne a technologicky a podobne. To najnebezpečnejšie ale je, že my sme na Slovensku za ten mesiac komunikovali strašne veľa strachu. Ľudia sa veľmi boja. Strach je dobrý, keď chcete vypnúť krajinu, ale je veľmi zlý, keď chcete krajinu naštartovať. Ostatné krajiny - Rakúsko, Nemecko, Česko majú plány. Vysvetľujú ľuďom riziká, priebeh, následky tohto ochorenia. Nerobia z toho takého strašiaka ako u nás na Slovensku. Netvrdím, že to nie je problém, ale dám ďalší príklad: Viete, koľko ľudí zomrie za pol roka na chrípku počas sezóny v Taliansku? Dvadsaťpäťtisíc! V prípade COVID-19 nie je toľko mŕtvych. Ja to nechcem zľahčovať, len porovnávam. Každá jedna strata života je nebezpečná, ale my si musíme uvedomiť, že tie škody, ktoré sa tu dejú v oblasti ekonomiky a hospodárstva, budú mať aj následky na životoch. Už dnes neposkytujeme zdravotnú starostlivosť mnohým pacientom, ambulantný sektor je zablokovaný atď.

Liečime koronavírus, ale zomrieme na iné choroby >>