Nákup a očkovanie Sputnikom sprevádzajú od začiatku obrovské nejasnosti. Kľúčovým problémom je, že ruská vakcína nemá registráciu Európskej liekovej agentúry. Marek Krajčí (OĽaNO) dal povolenie na používanie Sputnika ešte 2. marca, deň po tom, ako vojenský špeciál doviezol na košické letisko prvých 200-tisíc dávok, do konca júna sme ich mali doviezť 2 milióny. Napriek tomu sme ruskou vakcínou dodnes nikoho nezaočkovali a je otázne, či sa tak vôbec stane.

Čo povedal Krajčí na adresu šéfky ŠÚKL Baťovej si pozrite >>V GALÉRII<<

Od nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) sme sa totiž dozvedeli, že povolenie, ktoré podpísal Krajčí, neplatí. Jeho podpis bol pod inou vakcínou, než ktorú doviezli na Slovensko. Krajčí vysvetľuje, že dokumenty mu posielali hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre infektológiu Ivan Schréter a košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura. „Podpísal som žiadosť, ktorú mi adresovali UNLP a hlavný odborník pre oblasť infektológie. Nepoznám dôvody, pre ktoré mi dali na podpis iné balenie vakcíny, ako prišla na Slovensko. Zmluva s ruskou stranou tieto informácie neobsahovala,“ vyjadril sa Krajčí, ktorý sa naposledy postavil pred kamery, keď sa lúčil s funkciou ministra.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura potvrdila, že žiadosť ministrovi o povolenie Sputnika V odchádzala pod jej hlavičkou. Povoliť ruskú vakcínu žiadal hlavný odborník pre infektológiu Schréter, ako aj prednosta Kliniky infektológie Pavol Jarčuška, ktorý je zároveň členom pandemickej komisie Vlády SR, pričom obaja sú zamestnancami nemocnice. „Žiadosť o povolenie neregistrovanej vakcíny Sputnik V bola podaná vzhľadom na nedostatok vakcín proti infekcii COVID-19 pri pretrvávaní mimoriadne nepriaznivej epidemickej situácie v SR,“ reagovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

To, prečo dali vtedajšiemu ministrovi na podpis inú vakcínu, než aká bola dovezená na Slovensko, hovorkyňa nevysvetlila. „Všetky podrobnosti k žiadosti má Ministerstvo zdravotníctva SR. Posúdenie žiadosti je plne v kompetencii ministerstva,“ dodala Krišková. Je tak možné, že Rusi nám poslali inú vakcínu, akú sme si dohodli v zmluve.

Krajčí vidí riešenie v tom, že jeho nástupca Vladimír Lengvarský podpíše nové povolenie, aby sa Sputnikom mohlo začať hneď očkovať. „Nevidím problém v podpise nového povolenia na správne balenie, ktoré sme dostali,“ tvrdí dnes Krajčí.

Lengvarský zatiaľ s podpisom vyčkáva. V stredu povedal, že prípadné použitie odobrí, až keď ho o tom presvedčia naši odborníci. „Musím byť presvedčený o tom, že tá vakcína je bezpečná,” zdôraznil minister. Náš – alebo už skôr ruský – Sputnik testujú laboratóriá v Maďarsku, 600 dávok si najnovšie vyžiadali aj Rusi. Lengvarský zopakoval, že najbližší mesiac, kým ukončia testovanie v Rusku, sa Sputnikom u nás očkovať nebude.

Čítajte na ďalšej strane: Krajčí si neodpustil narážku na ŠÚKL >>