Keď bolo potrebné zaobstarať si rúška, Slováci neváhali a namiesto kupovania si ich väčšina ušila doma. Čím to je, že sme s tým, na rozdiel od západniarov, nemali problém?

- Tu sa nám vyplatilo akési „dedičstvo socializmu“. Ešte stále medzi nami žijú generácie žien, ktoré boli v mladosti donútené stať sa akýmisi laickými krajčírkami, keďže výber odevov bol u nás nedostatočný. Dnes si už sám šije len málokto. Pred takými 30 rokmi si však mladé ženy, ktoré sa chceli pekne obliekať, museli tieto odevy samy ušiť. Teraz v podstate oprášili a zúročili tieto svoje schopnosti. Neváhali a začali šiť rúška nielen pre seba, ale aj pre široké okolie.  

Ako je možné, že sme si na ich nosenie zvykli doslova zo dňa na deň? Ide o to, že sme ako národ veľmi disciplinovaný alebo skôr sa bojíme?

- Na Slovensku, našťastie, zaúradoval zdravý rozum. Keď prehovorili autority z lekárskeho alebo politického prostredia, ľudia boli ochotní počúvať. Bolo to veľmi prekvapujúce. Západné demokracie s tým majú veľký problém. Ľuďom sa nariadenia počúvať nechce a nie veľmi sa dodržiavajú. U nás ľudia prakticky od prvého dňa nosenie rúšok akceptovali a v priebehu týždňa bolo celé Slovensko orúškované.

Veľké plus urobila aj nevtieravá reklamná kampaň v televízii, ktorú sleduje teraz oveľa viac divákov a najmä starší ľudia.

V čom majú Slováci výhodu v boji proti koronavírusu oproti iným krajinám?

- Výhodu najmä nad západnými krajinami máme v tom, že mnohí ľudia, ešte aj dnešní štyridsiatnici, zažili socializmus. Takisto, vyše 1 000 rokov boli Slováci pod nadvládou Uhorska a nemali svoj vlastný štát. To všetko vybudovalo v našom mentálnom genetickom kóde veľmi silnú životaschopnosť a húževnatosť. O Slovákoch sa to aj hovorí, že sú veľmi vynaliezaví a veľmi zruční a dokážu sa veľmi rýchlo prispôsobiť situácii. Okrem vzdelania, ktoré majú, sa snažia využívať aj zdravý sedliacky rozum.

Tá životaschopnosť, húževnatosť a akceptácia zdravého rozumu sa u Slovákov vo veľkej miere prejavila aj v súčasnej situácii, aj keď s niečím podobným nemáme žiadnu skúsenosť. Slováci sa jej zhostili veľmi dobre.

Jedným z prvých opatrení bolo obmedzenie sociálnych kontaktov, ochrana detí a seniorov. Práve toto majú Slováci v sebe veľmi zakódované. Je to dané aj tým že sme ako národ dlho žili v dvoj až trojgeneračných rodinách. Na rozdiel od iných národov, napríklad severských, kde sa mladí ľudia snažia osamostatniť už v mladom veku, u nás dlho pretrvával práve tento trojgeneračný systém, v ktorom bolo potrebné sa postarať o starých rodičov a ochrániť deti.

Čítajte viac: Aké čarovné recepty sa používali na boj proti chorobám v stredoveku? »