V celoeurópskom teste kvality palív sa nafta tankovaná na Slovensku umiestnila medzi najhoršími. Najkvalitnejšou naftou sa môžu pochváliť Litva, Slovinsko, Švédsko, Bulharsko, Nemecko a Fínsko.

Tu je odpoveď, prečo tisíce Slovákov nemajú ani len MINIMÁLNY DÔCHODOK! Doplatili ste aj vy?

My sme v rebríčku kvality nafty sme skončili piaty najhorší. Horší diesel už tankujú len ľudia v Holandsku, Dánsku, Luxembursku a Grécku.

Na vlastnej skúsenosti sa o tom v reportáži televízie Markíza presvedčil český šofér, ktorý do auta natankoval v Nitrianskom kraji. Napriek plnej nádrži mu auto po pár kilometroch zastalo.

„Povedali, že to je imitácia nafty. Že je to nejaký roztok, ale nafta to vraj rozhodne nie je,“ povedal pre Markízu český šofér. Popri tom držal v ruke priesvitný 7-decový pohár so zakalenou tekutinou usadenou v dvoch vrstvách.

Pravdepodobne muselo ísť o pančovanú naftu. Odtiahnutie aj servis musel zaplatiť z vlastného vrecka, nedostal naspäť žiadnu kompenzáciu.

Jedlá pod 40 kalórií a k nim rýchle chutné recepty!

Ak by ste chceli zistiť, ktorým pumpám sa radšej vyhýbať, nepodarí sa vám to. Benzínky síce kontroluje Finančná správa, avšak len kvôli daniam. „V kompetencii finančnej správy, konkrétne colných úradov, je kontrola zdaňovania pohonných látok pri uvádzaní do daňového voľného obehu, nie kontrola kvality pohonných látok,“ uviedla ich hovorkyňa správy Ivana Skokanová.

Ani u inšpektorov si nepomôžete. Slovenská obchodná inšpekcia na svojom webe upozorňuje, že nie je kontrolným dozorným orgánom pri palivách a pohonných hmotách. „Pokiaľ kupujúci kúpi do svojho automobilu pohonné látky, pričom je dôvodné podozrenie na ich nekvalitu, môže sa obrátiť na orgány, ktoré majú zo zákona úlohu kontrolovať kvalitu pohonných látok (Slovenská inšpekcia životného prostredia, colné orgány),“ informuje.

V Česku sa napríklad vodiči o nekvalitnom benzíne či nafte dozvedia do 24 hodín. Česká obchodná inšpekcia automaticky zablokuje odber paliva, z ktorého sa môže pokaziť auto. Meno benzínky zverejní na svojom webe.

Správu o kontrolách kvality palív ročne vypracúva aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Avšak oni sa viac zamerivajú na to, či kontrolované palivá nepoškodzujú ovzdušie. Z tej za rok 2017 vyplýva, že z odobratých 418 vzoriek motorových palív sa našli nedostatky v kvalite len v 5 prípadoch.

Zlou správou však nie je len nekvalitná nafta, ktorú tankujeme. Spomedzi krajín V4 za palivo platíme najviac, dokonca viac ako Rakúšania. Za horšiu kvalitu si teda ešte aj priplatíme.