Drastické zvýšenie cien za životne nevyhnutné lieky pre pacientov s Crohnovou chorobou zaskočilo aj mladú mamičku Zuzanu, ktorá je na momentálne materskej dovolenke. „Teraz som prišla z lekárne. Vytočená, sklamaná, znechutená,“ posťažovala sa na sociálnej sieti mladá žena, ktorej lekár predpísal štyri balenia lieku Salofalk granulát. „Že doplatok 120 eur? A z materskej??? Akože otras,“ napísala nahnevaná Zuzana.

Zdražel však nielen Salofalk vo forme granulátu, ktorý užíva, ale takisto liek Pentasa. „Od prvého októbra sa zvýšila napríklad cena Pentasy granulátu na takmer 25 eur,“ upozornila čitateľka Natália, ktorá sa takisto lieči na Crohnovu chorobu.

Ceny liekov na Crohnovu chorobu od 1. októbra

Pacienti uprednostňujú granulát, ktorý sa uvoľňuje postupne pred tabletkami, ktoré by brali viackrát denne.
Pacienti uprednostňujú granulát, ktorý sa uvoľňuje postupne pred tabletkami, ktoré by brali viackrát denne.
Zdroj: Zdroj ADC

Oba spomínané lieky, ktoré obsahujú účinnú látu mesalazín, sa užívajú pri liečbe Crohnovej choroby a tiež ako prevencia u pacientov, ktorí sú po operácii tenkého čreva. „Pri postihnutí celého tenkého čreva sa používa mesalazín vo forme špeciálnych mikroguľôčok alebo granulátu, ktorý sa postupne uvoľňuje postupne v celom čreve,“ vysvetlil chirurg Patrik Koudelka z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

  • Škandalózne zistenie: V štátnej VšZP šetria na pacientoch, no vyvolení si rozdali mastné prémie!

Liečivo mesalazín je podľa neho základom pri liečbe Crohnovej choroby. „Mesalazín je dlhodobo odskúšaný a známy liek, pacientmi relatívne dobre tolerovaný. Neviem si vysvetliť, prečo došlo z pohľadu kategorizačnej komisie k zníženiu podielu platby poisťovne za liek. Pentasu nie je možné nahradiť iným liečivom, jedine Salofalkom, ale ako som si všimol, aj tu prišlo k značnému zvýšeniu doplatku pacienta,“ potvrdil lekár. Okrem Pentasy či Salofalku sú aj iné lieky na Crohnovu chorobu, tie však majú podľa skúseností odborníkov často závažnejšie vedľajšie účinky. „Liečba pacientov s Crohnovou chorobou je dlhodobá a náročná tak finančne, ako aj z medicínskeho hľadiska, vzhľadom na časté relapsy ochorenia a s tým súvisiace zlyhanie liečby,“ dodal chirurg Patrik Koudelka.

Ministerstvo zdravotníctva však problém nevidí. Hovorkyňa Zuzana Eliášová tvrdí: „Pre pacientov s Crohnovou chorobou je dostupných niekoľko liekov s obsahom rôznych liečiv, ktoré sú aj s nulovým doplatkom. Ide o lieky, ktoré sú z hľadiska liečby daného ochorenia porovnateľné a vzájomne nahraditeľné a ktoré majú rovnakú výšku úhrady,“ ubezpečuje Eliášová.

Takým liekom je napríklad Salofalk 500 vo forme tabletiek. „Ja však pri liečbe uprednostňujem granulát, ktorý sa uvoľňuje postupne, pred tabletkami, ktoré by som musela brať viackrát denne,“ upozornila čitateľka Natália.

Prečítajte si tiež: