Situácia sa zlepšuje a už čoskoro by sa mohli začať uvoľňovať opatrenia. „Pod hranicou 3 000 hospitalizovaných pacientov sochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla," informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Situácia sa mierne zlepšuje, ale stále nemáme vyhraté," uviedol k epidemiologickej situácii nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

FOTO Čo sa uvoľní podľa covid automatu. Kliknite TU

Dovtedy sa tento pozitívny trend musí ešte potvrdiť. Najprv si teda musíme počkať na to, ako dopadla Veľká noc. „Zhruba to budeme vedieť o10 dní, aké sú počty infikovaných. Záťaž nemocníc je, samozrejme, viditeľná neskôr, asi o dva týždne. To je teraz rozhodujúce,“ povedal infektológ Pavol Jarčuška. „Ak sa čísla udržia, tak áno, môže prísť k uvoľneniu,“ doplnil s tým, že sa budeme riadiť covid automatom.

Očkovanie na Slovensku v OHROZENÍ: Nad dvoma vakcínami visí veľký OTÁZNIK!

V bordovej farbe je povolený pohyb v prírode aj mimo okresu, ľudia sa však musia preukázať negatívnym testom. Do škôl môžu prezenčne chodiť škôlkari a deti na 1. stupni základnej školy, ale aj koncové ročníky základných a stredných škôl. Kostoly môžu otvoriť brány pre veriacich pri splnení podmienky 15 štvorcových metrov na osobu.

Môžu sa tiež konať športové zápasy a vykonávať profesionálny šport, no bez divákov či obecenstva. Rekreačné športy sa môžu diať s pravidlom maximálne do šesť osôb. Otvorené môžu byť aj lyžiarske strediská spodmienkou negatívneho testu nie staršieho ako 72 hodín, ktorý treba opakovať každých 48 hodín.

Čo sa ešte otvorí: Článok pokračuje na ďalšej strane >>>