Bazény a plavárne môžu fungovať maximálne pre 6 ľudí s negatívnym testom. Konečne sa otvoria všetky obchody s dodržaním 15 štvorcových metrov na zákazníka, no detské kútiky či sedacie sekcie ostanú zatvorené. Podmienkou je aj preukázanie sa testom. Múzeá, galérie a výstavné siene môžu spustiť prehliadky s dodržaním dostatočného priestoru. V knižniciach môže fungovať spoločné čítanie z kníh do 6 osôb, pričom výdaj a vrátenie kníh sa robí cez okienko.

Čo sa uvoľní v bordovej fáze

- Do prírody aj mimo okres s testom

- Bohoslužby s obmedzením 15 m2

- Profesionálny šport bez divákov

- Rekreačný šport do 6 osôb

- Bazény a plavárne do 6 osôb

- Otvorené obchody (15 m2) bez detských kútikov

- Múzeá, galérie, výstavné siene (15 m2)

- Knižnice do 6 osôb

- Hotely bez reštaurácií a spoločných priestorov.

Veľké ZMENY v očkovacej čakárni: Nikto sa už pred vás NEPREDBEHNE, sľubuje ministerstvo!

Ak prejde covid automat do bordovej fázy, môžu sa otvárať aj hotely, ale za prísnych obmedzení – bez reštaurácií a využívania spoločných priestorov. Ubytovať sa môžu zo spoločnej domácnosti maximálne 2 dospelé osoby v jednej izbe alebo členovia 1 domácnosti v samostatnej izbe so sociálnym zariadením. Bude potrebný test pri nástupe do ubytovania a povinné testovanie zamestnancov.

Anketa
Mali by sa už uvoľniť niektoré opatrenia?

Analytik Martin Smatana upozorňuje, že covid automat nie je všeliek a s uvoľňovaním to netreba preháňať. Dôkazom sú okolité krajiny, v ktorých načas uvoľnili opatrenia a keď im opäť vyskočili čísla pozitívnych, museli pravidlá znova sprísňovať. „Náš covid automat nebol vyskúšaný v ,lepších fázach‘, čiže nevieme, aký (ne)efektívny bude, ale na príkladoch Nemecka, Francúzska či Rakúska vidíme, že krajiny, kde je, alebo kde rastie prevalencia b117 mutácie, sa veľmi trápia pri otváraní,“ hovorí Smatana.

Profesor Vladimír Krčméry hovorí, že uvoľňovať sa musí postupne. „Ak budeme priskoro realizovať otváranie, tak riskujeme, že táto druhá epidémia bude mať druhú vlnu a to nechceme. Potom je jedna vec o ktorej diskutujeme, že ak neurobíme dostatočné intervaly pri otváraní a pokazí sa situácia, tak my nebudeme vedieť, na základe čoho sa situácia pokazila,“ povedal Krčméry.

Dátový analytik Ivan Bošňák si myslí, že scenár podobný Vianociam, keď po sviatkoch raketovo rástol počet nakazených pre uvoľnenie opatrení, by sa už nemal opakovať. Ako prvé by sa podľa neho mali vrátiť deti do škôl, a to aj druhý stupeň. Prízvukuje, že mnoho učiteľov je už očkovaných. „Vylúčené nech sú čierne, prípadne bordové okresy a dobrovoľné nech to majú deti, ktoré majú starších neočkovaných rodičov,“ uzavrel.

Cestovanie bez testovania: 7 krajín pustí niektorých turistov aj bez testu! A čo Chorvátsko?

Prečítajte si tiež: