Väčšina penzistov musí v ruke obracať každé euro a poteší ich hoci aj pár eur. Dobrá správa znie, že od nového roka si polepšia nielen starobní dôchodcovia, ale aj tí, čo poberajú invalidný, vdovský či vdovecký, prípadne sirotský dôchodok.


Ceny v slovenských obchodoch rastú a podľa nich sa valorizujú aj dôchodky. Podľa Štatistického úradu ceny sa za posledný rok zvýšili o takmer tri percentá viac. Penzia sa vám môže zvýšiť dvoma spôsobmi a to buď o vopred určenú sumu alebo percentuálne. Od štátu dostanete sumu, ktorá bude vyššia.


„Dôchodkové dávky sa budú v roku 2020 zvyšovať buď o 2,9 %, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu daného druhu dôchodku – podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie.,“uviedla Daniela Rodinová z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.


Minimálna pevná suma prilepšenia dôchodku na budúci rok 2020 predstavuje 9 eur. O túto sumu sa zvýši penzia tým, ktorí majú starobné dôchodky nižšie ako 310,40 eur. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by ich penzia vzrástla o 2,9 percenta, dostali by od štátu menej peňazí. Napríklad dôchodca s 300-eurovou penziou by dostal len 8,70 eur, preto sa mu dôchodok automaticky zvýši o vopred stanovenú vyššiu sumu 9 eur.

O koľko zvýšia dôchodok vám? Kliknite TU


V prípade, že poberáte predčasný starobný dôchodok, minimálne si od nového roka prilepšíte o sumu 8,70 eura. Čiastočným invalidom porastie dôchodok aspoň o 4,30 eura, Slováci na celom invalidnom dôchodkou dostanú o 7,60 eura viac. Vdovám a vdovcom pridajú 5,80 eura, sirotské dôchodky pôjdu hore o 2,70 eura.


Sociálna poisťovňa každoročne zasiela rozhodnutia o zvýšení dôchodku tak, aby boli doručené ku dňu splatnosti dôchodku v mesiaci január príslušného kalendárneho roka. To znamená, že dôchodcovi, ktorý dostáva svoj dôchodok napríklad 18. deň v kalendárnom mesiaci, bude rozhodnutie doručené tesne pred 18. januárom 2020.


„Zdôrazňujeme najmä tú skutočnosť, že v roku 2020 bude opätovne pre drvivú väčšinu dôchodcov výhodnejšia percentuálna valorizácia dôchodku,“ informovala Rodinová. Podľa odhadov Sociálnej poisťovne pôjde až o 88 percent dôchodkových dávok, pôjde teda viac ako jeden a pol milióna penzistov. Vďaka percentuálnemu zvýšeniu si ľudia s lepšími dôchodkami polepšia až o desiatky eur.

O koľko sa zvýši váš dôchodok? Čítajte na ďalšej strane >>>