Parlament schválil nové podmienky preplácania a cenotvorby liekov. Doteraz sa k drahým liekom Slováci mohli dostať len na takzvanú „výnimku“ a často tak boli vydaní na milosť zdravotnej poisťovne, ktorá ju mohla, ale aj nemusela schváliť. Po novom budú tieto lieky hradené z verejného zdravotného poistenia.

ZMENA od januára: Za PN-ku môžete dostať až 1000 eur! Pozrite sa, ako vám to vychádza

„Od nového roka budú mať postupne aj slovenskí pacienti prístup k najmodernejším inovatívnym liekom, bez toho boli odkázaní na výnimky od zdravotných poisťovní,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý si od novely zákona o liekoch sľubuje lepšiu dostupnosť k liečbe pre pacientov.

Od roku 2011 slúžila ako kritérium na preplácanie lieku zdravotnou poisťovňou nákladová efektívnosť. Za čo najmenej peňazí sa malo nakúpiť čo najviac zdravia. Štát tak určil strop, koľko môže zaplatiť za liečbu chorého. Mnohí pacienti sa tak nemohli dostať k drahým liekom a museli žiadať svoju zdravotnú poisťovňu, aby im udelila výnimku a liek preplatila.

VIAC PEŇAZÍ za maródku, materskú aj ošetrovné! Pozrite sa, koľko dostanete od štátu po novom!

„Novými pravidlami sa do systému dostanú aj tieto lieky a pacienti sa tak k nim dostanú ihneď potom ako im ich predpíše lekár,“ vysvetľuje Drucker.

Problém predstavujú lieky, ktoré poisťovňa štandardne hradiť nemusí. Podľa Drucekra by v takom prípade mala na liek dostať zľavu od farmafirmy, zákon jej to však ako povinnosť neukladá. Za liek má platiť aj lekár, ak predpísal liek, pri ktorom sa nepreukázala jeho medicínska prospešnosť a to do výšky 5 percent zo sumy lieku. Pacient neplatí nič.

Zákon prináša viacero zmien. Rozširuje sa tiež ochranný limit na doplatky. Po novom sa už nebude týkať len liekov, ale aj zdravotných pomôcok a dietetických potravín. Zmeny začnú platiť od 1. januára 2018.

Pravidlá pri maródke, o ktorých mnohí netušia: Kedy máme čakať kontrolu?

Ďalšia zmena pre pacientov: NOVÝ POPLATOK si tisíce Slovákov nebudú môcť dovoliť!