Tretí januárový pondelok si už tradične nesie neslávne označenie najdepresívnejšieho dňa v roku. Toto označenie mu prischlo už pred 17 rokmi. Ako najpochmúrnejší/najdepresívnejší deň ho vypočítal v roku 2005 psychológ Cliff Arnall na základe matematického vzorca pravdepodobností.

Môže za to viac faktorov, ktoré sa v tomto dni stretajú. „Arnallov vzorec zahŕňa aktuálne počasie, povianočný čas s návratom do práce, nahromadenie dlhov po Vianociach, čas, keď sú prelomené novoročné predsavzatia, nízku motiváciu a pocit potreby konať. Ide o pravdepodobnosť, že januárový pokles nálady budeme najviac pociťovať práve v tento deň,“ vysvetlil psychológ Peter Strcula z Krause Mental Care Group. Presné dôvody, prečo je dnešok najdepresívnejším dňom roka si pozrite v »GALÉRII«

Všetky tieto zložky na nás môžu podvedome pôsobiť a vyvolať v nás rôzne negatívne pocity či dokonca depresiu. „Môže dôjsť k poklesu motivácie, nálady alebo k prejavom depresie. Jeden zo štyroch ľudí má skúsenosť s depresiou. Či už je to pocit viny, menejcennosti, neschopnosť zaspať, zmena hmotnosti, strata radosti z bežných aktivít, strata záujmu o budúcnosť, alebo pocit odpojenia od iných ľudí. Vyskytujú sa aj ťažkosti s myslením, koncentráciou alebo rozhodovaním. Neschopnosť dostať sa do bežného pracovného tempa a bežného aktívneho životného štýlu,“ opísal odborník.

Anketa
Vnímate dnešok ako pochmúrny/depresívny deň?

Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií z rokov 2008 až 2018 vyplýva, že práve január patrí medzi mesiace, počas ktorých sa na Slovensku vyskytlo najviac prípadov pokusov o samovraždu u mužov. Enormný nárast ľudí zháňajúcich pomoc potvrdil aj zakladateľ poradne IPčko.sk psychológ Marek Madro. „Celkovo je atmosféra v našej spoločnosti napätá a ľuďom je ťažko. Na našich linkách pomoci pociťujeme enormný nárast počtu kontaktov od adventu. Z našich minuloročných skúsenosti vieme, že táto silná vlna trvá aj počas jarných mesiacov. Už dva roky žijeme v situácii, ktorú sme predtým nepoznali. Ako spoločnosť pociťujeme pandemickú únavu a frustráciu, ktorá výrazne ovplyvňuje naše prežívanie. Počet ľudí s duševnými ťažkosťami, depresívnymi symptómami, sebapoškodzovaním, myšlienkami na samovraždu v akútnej kríze stúpa," povedal.

Preto je podľa neho dôležité nezostávať s tymito pocitmi osamote a obrátiť sa na odborníkov. „Pokojne aj anonymne na našich linkách pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci 0800 500 333, ktoré sú bezplatné a nonstop," dodal psychológ Marek Madro. 

5 TIPOV, ako zvládnuť Modrý pondelok podľa psychológa Petra Strculu nájdete na ďalšej strane »»»