Úrad verejného zdravotníctva v laboratóriách potvrdil ďalších 72 nových výskytov delta variantu SARS-CoV-2. „Väčšinu prípadov, teda 63 %, tvoril import zo zahraničia,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Ľudia sa vrátili z krajín EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií.

Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy. Neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia. „Delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí,“ upresnil Mikas. 

Celkovo sa na Slovensku od prvého potvrdeného delta variantu laboratórne potvrdilo 107 prípadov. „Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, môžeme očakávať ďalší rast podielu delta variantu,“ odhaduje hlavný hygienik. 

Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie. Príznaky delta variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie. Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky. Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej.

„Najúčinnejšiou ochranou proti COVID-19 je očkovanie. Dôležité je rešpektovať nastavené opatrenia na hraniciach aj vo vnútri krajiny. Treba tiež dodržiavať najzákladnejšie preventívne pravidlá - prekrytie horných dýchacích ciest, dodržiavanie odstupu od iných ľudí a dôsledná hygiena rúk,“ prízvukuje odborník. 

Prečítajte si tiež: