Držanie mobilu, tabletu a iných zariadení za volantom bude zakázané! Zavádzajú sa dvojnásobné pokuty - v blokovom konaní z 50 na 100 eur a v ďalšom konaní zo 100 na 200 eur. Povolené bude len telefonovanie za volantom s pomocou handsfree. Z 50 na 99 eur sa zvyšuje aj pokuta za nezastavenie na značke Stoj, daj prednosť v jazde.

Osoba na elektrickej kolobežke a segway je oddnes vodičom nemotorového vozidla. Znamená to, že bude môcť jazdiť hlavne po cyklotrasách alebo po cestách medzi autami. Na chodníku bude môcť jazdiť len rýchlosťou chôdze a nesmie pritom ohroziť chodcov.

 

Zmeny pocítia aj cyklisti. Mimo obce už cyklisti nad 15 rokov nemusia nosiť prilbu, mladším cyklistom táto povinnosť ostala. Rovnako je naďalej povinné nosiť na bicykli reflexné prvky.

Novinkou tiež je, že vlastníci môžu požiadať o prihlásenie nového vozidla do evidencie elektronicky bez osobnej návštevy dopravného inšpektorátu. Doklady vozidla a tabuľky s evidenčným číslom vozidla je možné zasielať na adresu prevádzkovateľa vozidla kuriérom.

Novinky v parkovaní aj prísnejšie pravidlá pre mladých >>