Záver prvého mesiaca tohto roka sa blíži. 31. január tento rok pripadne na piatok. Máte teda ešte presne dva pracovné týždne na to, aby ste si splnili svoje občianske povinnosti.

Nahláste byt či dom

Ak ste vlani kúpili, predali, zdedili, dostali alebo darovali nehnuteľnosť, ste povinní do konca januára to nahlásiť. Urobíte to podaním priznania k dani z nehnuteľnosti. Podávate ho aj v prípade, ak máte ten istý dom, ale nastala nejaká zmena, napríklad ste dokúpili pozemok alebo garáž, či zmenili účel, na ktorý stavbu používate, napríklad na podnikanie. Daňové priznanie doručíte mestu či obci, podľa toho, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Zabudnúť na túto povinnosť sa nevypláca. Pokuta za nepodanie daňového priznania v lehote je od 5 eur do 3 000 eur podľa závažnosti priestupku. Do 31. januára však túto daň ešte nemusíte platiť. Mesto vám pošle výšku dane do 15. mája a potom máte 15 dní na jej zaplatenie. Zlou správou je, že väčšina miest a obcí tento rok daň z nehnuteľnosti zvyšovala. Majitelia si tak na daniach tento rok priplatia.

Ak ste vlani kúpili, predali, zdedili, dostali alebo darovali nehnuteľnosť, ste povinní do konca januára to nahlásiť.
Ak ste vlani kúpili, predali, zdedili, dostali alebo darovali nehnuteľnosť, ste povinní do konca januára to nahlásiť.
Zdroj: shutterstock