Hodnotenia sa zúčastnili analytici HPI, INEKO, INESS a ako súkromné osoby zdravotnícki analytici Martin Smatana a Michal Štofko. „SaS vyhrala vo všetkých našich hodnoteniach,“ konštatoval Tomáš Szalay z HPI.

Na druhom mieste skončilo PS/Spolu, ďalej Oľano, Za ľudí a Sme rodina. „Je to prvá pätica dobrých programov, potom nasledujú tie, ktorým niečo chýba alebo sú priemerné,“ pokračoval analytik. 

Na prvej päťke sa zhodli aj analytici z ďalších inštitútov. „Mali okolo sto opatrení. Tu možno vidieť, kto a ako dbá na programy. Vládnym stranám asi nejde o zmenu, vyhovuje im stav, aký v súčasnosti je,“ uviedol Dušan Zachar z INEKO.

Odborníci ocenili snahu aj konrétne riešenia strán pokračovať v reforme zdravotníctva, takzvanej stratifikácii, ale tiež snahu o to, na čo má mať pacient nárok, starostlivosť o starších a dlhodobo chorých či výučbu zdravotníkov.

„Oblasť dlhodobej starostlivosti niektoré strany spomenuli, no nemali žiadne konkrétne opatrenia. Napríklad SaS má samostatnú kapitolu a vyše tridsať opatrení len k dlhodobej staroslivosti. Sú tam konkrétne veci,“ ocenil Zachar.

Naopak, najhoršie dopadli zdravotnícke programy strán ĽSNS a Smer-SD. „Najhoršie hodnotené veci sú jedna zdravotná poisťovňa. Túto rétoriku prebrala od vládnej strany Smer strana ĽSNS,“ zhodnotil Szalay.

Za nešťastné riešenia považujú aj návrhy štátnej siete polikliník, limity pre otváranie lekární či zákaz privatizácie ambulancií.

Mohlo by vás zaujímať: