Azda nič tak nezasiahne rodinu ako choroba či smrť blízkeho. Situáciu môže ešte viac zhoršiť zlá finančná situácia. Aj na to sa však dá myslieť dopredu. Stačí, aby ste nepodceňovali svoje životné poistenie.


1. Servisujte poistku


„Je veľmi dôležité pravidelne svoje poistenie „servisovať“, teda prispôsobovať novým okolnostiam tak, aby stále spĺňalo naše aktuálne potreby,“ hovorí Miroslava Holičová, riaditeľka pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.


Do životnej poistky by sa mali automaticky premietnuť všetky významné životné udalosti. Či už ide o nástup do prvého zamestnania, kúpa nového bývania na hypotéku, manželstvo aj deti. Inak to môže dopadnúť zle.


„Ak je vaša poistná zmluva zle nastavená, tak pri poistnej udalosti ak napríklad vážne ochoriete, utrpíte úraz s trvalými následkami alebo ostanete invalidní, nebudete mať nárok na poistné plnenie alebo vám poisťovňa vyplatí menej peňazí ako ste čakali, a tak by ste si celý čas platili vašu starú poistku zbytočne,“ upozorňuje Holičová.


Ako typický príklad uvádza pripoistenie kritických chorôb. Ide o vážne ochorenia ako je rakovina, infarkt či oslepnutie. „V minulosti mali poisťovne v zozname 9 až 10 kritických chorôb, čiže ak máte staršiu poistku a ochoriete, musíte sa trafiť do niektorej z nich, aby vás poisťovňa z vašej životnej poistky vyplatila. Ak by ste dostali inú chorobu ako je na zozname, poisťovňa vám peniaze nevyplatí,“ vysvetľuje odborníčka.


Dnes v poisťovniach na zozname kritických chorôb nájdete až 60 až 70 diagnóz. To zásadne zvyšuje šancu, že ak ochoriete, tak vám peniaze z poistky zabezpečia lepšie podmienky na liečbu.


2. Obráťte sa na odborníka


S kontrolou životnej poistky sa môžete obrátiť na finančného sprostredkovateľa, ktorý vám zmluvu skontroluje bezplatne. Ak to bude potrebné, tak ju zaktualizuje, vyberie vhodné pripoistenia a nastaví poistné sumy tak, aby vyhovovali vašej situácii.


Na rozdiel od pracovníka poisťovne má sprostredkovateľ prehľad o celom poistnom trhu, čiže vie porovnať podmienky v jednotlivých poisťovniach a zároveň je objektívny.


3. Výhody nových zmlúv


V niektorých prípadoch je lepšie starú zmluvu životného poistenia zrušiť a uzatvoriť si novú poistku, s výhodnejšími podmienkami. Niektoré poisťovne už na nových zmluvách ponúkajú takzvanú akceptáciu čakacej doby.


To znamená, že keby ste svoju starú poistku zrušili a uzatvorili si zmluvu v novej poisťovni, tak nová poisťovňa bude akceptovať čakacie doby, ktoré vám už plynuli z poistenia v starej poisťovni.


„Napríklad už nemusíte čakať 3–6 mesiacov od vstupu do poistenia, aby vám poisťovňa mohla vyplatiť poistné pri PN-ke alebo sa na vás nebude vzťahovať štandardná čakacia doba 18-24 mesiacov, ktorú majú väčšinou stanovené poisťovne pre riziko invalidity,“doplnila Holičová.

Mohlo by vás zaujímať: