Všeobecne platí, že odloženie daňového priznania sa oplatí tomu, kto ho nestíha podať alebo do 31. marca nemá na zaplatenie dane. Živnostník môže v niektorých prípadoch na odklade dane aj ušetriť až 600 eur (napr. ak by mu mala od júla 2023 vzniknúť povinnosť platiť sociálne odvody).

"Odklad daňového priznania sa oplatí napríklad živnostníkovi, ktorému by mala vzniknúť povinnosť platiť sociálne odvody už tento rok, od júla 2023 (minimálne vo výške 200,72 eur), pretože za rok 2022 zarobil viac ako 7 266 eur a doposiaľ sociálne odvody neplatil. Alebo, ak sociálne odvody už platil, avšak v roku 2022 zarobil viac a odvody mu na základe toho hrozia vyššie," uviedol tím portálu Firmáreň.

Komu sa naopak odklad vyplatiť nemusí? DOZVIETE SA V »GALÉRII«

Ušetrite až 600 eur! "V obidvoch prípadoch efekt odkladu priznania spočíva v tom, že sa platenie alebo zvýšenie sociálnych odvodov posunie z júla 2023 až na október 2023. Podnikateľ tak ušetrí tri mesiace platenia sociálnych odvodov, ktoré nebude musieť zaplatiť (3 x min. 200,72 eur = 602,16 eur)," vysvetľuje portál.

Spoločnostiam (napríklad SRO) sa môže odklad daňového priznania oplatiť iba z dôvodu neskoršieho zaplatenia dane, či získania viac času na spracovanie priznania. "S odkladom daňového priznania sa totiž odkladá aj povinnosť zaplatiť daň," dodal portál.

Kto nemusí podávať daňové priznanie? Čítajte na ďalšej strane »»»