Podľa národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 by v súčasnosti mali byť očkovaní zdravotníci a ďalšie osoby prvej vlny vakcinácie. V posledných dňoch sme však boli svedkami, že vybaviť si prednostný termín nie je problém pre známe tváre či vysokopostavených štátnych úradníkov.

Zdá sa, že najnovšie to s predbiehaním skúšajú aj vynaliezaví Slováci. Nezrovnalosti zistili v michalovskej nemocnici pri kontrole očkovacích zoznamov. „Sú tam aj ľudia, ktorí by tam nemali byť, 11-ročné dievča asi nemôže byť zdravotníckym pracovníkom,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ námestníčka pre ošetrovateľstvo Jana Čabráková z michalovskej nemocnice.

Prihlasovanie na termín funguje tak, že každý záujemca sa musí najskôr registrovať na štátnom portáli. Na stránke musí okrem iného označiť, či je zdravotník, alebo iná profesia, ktorú očkujú v prvej vlne. Problémom je, že prihlásiť sa môže ktokoľvek, správnosť údajov nikto nekontroluje.

Zdravotníci následne v zozname vidia, kto sa prihlásil. Zobrazí sa im pritom len meno a dátum narodenia, systém im neukáže, či ide o lekára, sestru, alebo iného prednostne očkovaného pracovníka. „Neviem, ako sa tam to dievča dostalo. Či zaškrtlo, že je terénny sociálny pracovník, alebo niečo iné. Nám to systém neukazuje,"  dodala Čabráková.

Riaditeľ michalovskej nemocnice nám potvrdil, že 11-ročné dievča očkovať určite nebudú, hoci je v zozname. Podľa odporúčania ministerstva zdravotníctva môžu očkovať len ľudí starších ako 16 rokov.

Podobných prípadov však podľa neho môže byť oveľa viac, nemyslí si však, že by tento problém mali riešiť nemocnice. „My máme zabezpečiť priestory, zdravotníkov a máme vakcinovať podľa zoznamu, do ktorého sa ľudia hlásia,"  uviedol riaditeľ nemocnice v Michalovciach Marián Haviernik.

Štátny portál, cez ktorý sa ľudia na očkovanie registrujú, spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). To však tvrdí, že zodpovedá len za technickú stránku a poradie očkovania si musia ustrážiť nemocnice. „Prihlasovanie je v tomto čase povolené len vybranej skupine osôb, ktoré pred očkovaním musia preukázať, že do tejto skupiny patria. To má byť overené priamo vo vakcinačnom centre,“ reagovala hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková.

Šéf nemocnice ale trvá na tom, že ich úlohou je očkovať, nie robiť policajtov. „Neviem si ani predstaviť, akým spôsobom máme kontrolovať potvrdenia od zamestnávateľa a overovať ich správnosť,“  uzavrel Haviernik. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v súvislosti s očkovaním avizoval balík zmien, ktorý je už aj na rokovaní v parlamente. „Po schválení zmien sa do toho vnesie poriadok,”  sľubuje minister.

Čítajte ďalej: Aké zmeny chystá minister? >>