„Cez strednú Európu postupuje studený front, ktorý sa nad Nemeckom a Českom vlní. Front rozdeľuje teplotne výrazne rozdielne vzduchové hmoty. Zatiaľ čo vo východnej časti strednej Európy panujú tropické teploty, tak v západnej časti Nemecka dnes teploty nebudú prekračovať hranicu +20 °C,“ informuje slovenský portál imeteo.sk

Na spiomínanom studenom fronte sa vytvárajú mohutné búrky. Tie najprv potrápili juh Nemecka, kde v oblasti Mníchova padali 6-centimetrové krúpy, ktoré podľa denníka Bild zranili najmenej troch ľudí, aby sa následne presunuli nad územie Česka. Spojením búrkových vĺn z Karlovarského, Plžeňského a Jihočeského kraja sa vytvorila jedná výrazná, ktorá postupovala na sever. Nad územím strednej Európy tak udrelo až 150-tisíc bleskov.

Českí hasiči tak zažili poriadne rušnú noc. Museli zasahovať pri zatopených pivniciach, či vyvrátených stromoch. V niektorých oblastiach intenzívne krupobitie poškodilo autá a rozbíjalo strešné okná. Niektoré krúpy mali veľkosť 4 až 5 centimetrov. Podľa imeteo.sk  by sa intenzívne búrky mali vrátiť do Česka a Nemecka aj dnes. Zasiahnuť by tentokrát mali aj Poľsko.

Slovensko je podľa SHMÚ zatiaľ mimo nebezpečenstva. "V najbližších dňoch (až do soboty) sa zrážky vyskytnú len ojedinele, pričom podmienky na vznik veľkých krúp, aké boli v Nemecku a Česku, sú dnes a zajtra nepriaznivé – maximálne sa môžu vyskytnúť krúpy s veľkosťou do 1 cm. Od štvrtkového popoludnia sa však podmienky na vznik superciel (búrky, ktoré produkujú krúpy väčšie ako 2 - 3 cm) zlepšia, ale aj tak sa tento typ búrok dokonca týždňa u nás vyskytne len výnimočne," informoval nás Štefan Dlhoš zo SHMÚ.

Ďalšie FOTO nájdete v galérii!

Prečítajte si tiež: