Podľa odborníčky na osobné financie z PARTNERS Ivany Mikitovej ideálny moment na kúpu nehnuteľnosti neexistuje. „Zabezpečenie vlastného bývania je jedna zo základných potrieb a vždy bude výhodnejšie vlastniť nehnuteľnosť, ako si ju prenajímať. Navyše fixácia, ako aj úroková sadzba sa v priebehu tridsiatich rokov niekoľkokrát zmenia. Takzvaný normál v tomto prípade neexistuje. Hypotekárny sentiment by nemal byť dôvodom, aby sme menili naše sny a plány,“ vysvetľuje odborníčka.

Aj pri nehnuteľnostiach platí, že predpovedať s istotou budúci vývoj je nemožné, podobne ako pri akciách. „Pokiaľ človek plánuje nehnuteľnosť vlastniť roky, dobrou správou je, že ceny nehnuteľností v dlhých horizontoch rastú. A pokiaľ nehnuteľnosť kupuje na bývanie a nie na špekuláciu, ani prípadný dočasný pokles jej hodnoty by ho nemal výraznejšie vyrušiť,“ dodáva.

Najdrahšie byty sú na západnom Slovensku

Aktuálne si za byty najviac priplatíte na západnom Slovensku. Za dvojizbový byt v Bratislave v mestskej časti Staré Mesto zaplatíte podľa portálu nehnutelnosti.sk v priemere 270-tisíc eur.

V Košiciach a Banskej Bystrici zaplatíte za rovnaký byt približne 160-tisíc. Ceny bytov však neklesajú na celom Slovensku. „Pri pohľade na vývoj trhu 2-izbových bytov vidíme, že pokles priemernej ceny sa pohybuje medzi hodnotami 0 až 7 percent. Z tohto intervalu vybočuje len Banská Bystrica, kde sa ceny menších bytov kvartálne znížili až o 12,09 percenta. Opačnou výnimkou je Nitra, kde 2-izbové byty, naopak, vzrástli o 7,25 percenta a rekord drží aj medziročne (+26,5 percenta),” informuje webový portál nehnuteľnosti.sk.

Anketa
Uvažujete nad kúpou vlastného bývania?

Vlastné bývanie však aj naďalej patrí medzi hlavné priority Slovákov. Potvrdil to aj prieskum agentúry Focus a Nadácie PARTNERS z roku 2021, v ktorom takmer štvrtina opýtaných označila „zabezpečiť si bývanie“ ako jeden z prvoradých cieľov. S vlastným bývaním sa však spájajú aj povinnosti, ako napríklad splácanie úveru. Problém majú hlavne tí, ktorým sa končí fixácia. „Zvýšenie určite pocítia tí, ktorým sa končí v najbližších dvoch rokoch fixácia na hypotéke. Splátka môže byť vyššia aj o 200 eur a na to sa treba pripraviť,“ upozorňuje Ivana Mikitová.

Prečítajte si aj: