Ceny za internáty v hlavnom meste sa zvýšili a budúci rok budú ešte drahšie. "Od septembra 2023 sa ceny za ubytovanie zvýšia v priemere o 12,8 % (miera inflácie meraná indexom spotrebiteľských cien v roku 2022 potvrdená Štatistickým úradom SR)," uviedla univrzita. Na porovnanie – za posteľ v nezrekonštruovanej trojlôžkovej izbe v časti Átriové domky so sociálnym zariadením na chodbe sa donedávna platilo 56 eur, po novom to bude 63 eur a od 1. januára 2024 to bude 72 eur.

NIEKTORÉ INTERNÁTY V BRATISLAVE PREŠLI REKONŠTRUKCIOU! FOTKY PRED A PO SI POZRITE V »GALÉRII«

Zvyšovanie cien je pochopiteľné, keďže hore ide doslova všetko. Mnohí však kritizujú stav internátov, ktorý je viac ako žalostný. Niektoré izby či celé bloky sú zrekonštruované aspoň čiastočne a pôsobia skutočne útulným dojmom. Drvivá väčšina je však v dezolátnom stave. Sociálne zariadenia sú často priam nechutne zanedbané, okná netesnia, postele sú preležané, steny počarbané a špinavé a množstvo zariadenia chýba. Dôkazom sú početné fotografie, ktorých autormi sú práve ubytovaní študenti. Tí na vedenie nešetria zlého slova už celé roky.

„Univerzita ubytovanie v internátoch poskytuje ako sociálnu službu, neprofituje z neho, zvýšené náklady však musíme premietnuť do cien. V snahe udržať bývanie v internátoch dostupné pre všetkých študentov sme sa rozhodli ceny za ubytovanie zvyšovať postupne," uvádza v zdôvodnení zdražovania univerzita na sociálnych sieťach.

S otázkami, čo si o zmenách myslí, sme sa obrátili aj na večného študenta Jána Šutého, ktorý predstavuje internátnu legendu. Býva tam už 14 rokov a „intráky” mu jednoducho prirástli k srdcu. Dôvodom zdražovania rozumie. „Cena za ubytovanie sa nedvíhala až do minulého roka. Teraz sa zdvihne dvojetapovo, aby to nebolo skokové. Ubytovanie v internáte je sociálny benefit, je to omnoho lacnejšie ako privát," vyjadril sa Ján s tým, že zdražovanie súvisí s celkovou infláciou.

O koľko si priplatia študenti v Košiciach a kde stúpla cena o 12 percent? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»