Víchrica opäť dostane dve mená. Britskí meteorológovia ju pomenovali Dennis, nemeckí kolegovia Victoria. Aj tentokrát sa na Európu rúti od Atlantického oceánu a najprv zasiahne ostrovy Spojeného kráľovstva.


„Toto výrazné prehlbovanie tlakovej níže, prinesie do Atlantického oceánu extrémne veterné počasie. Níž Dennis bude pripomínať hurikán. Rýchlosť vetra bude dosahovať 200 km/h a vlny výšku až 18 metrov. Lode tak budú mať čo robiť,“ upozorňuje portál imeteo.sk.


Tento nezvyčajný jav má na svedomí veľké prehlbovanie tlakovej níže nad Atlantikom. Podľa spomínaného portálu by najnižší tlak Dennis mala dosiahnuť v noci zo soboty na nedeľu, kedy môže tlak poklesnúť k 920 hPa a ojedinele až k 915 hPa, čo už bude atakovať jeden z najnižších atmosferických tlakov zaznamenaných nad Atlantikom vôbec.

 


V noci zo soboty na nedeľu sa rozfúka aj v kontinentálnej Európe. Vietor začne silnieť vo Francúzsku, v Španielsku, v Beneluxe, v Škandinávii a na severe Nemecka. Počas nedele dorazí aj do strednej Európy. Dosahovať by mal rýchlosť aj cez 100 km/h.


„V južnej polovici Nemecka a v Česku však už budú poryvy vetra slabšie, okolo 80 km/h. V tom, ako to bude nakoniec vyzerať a aký silný vietor sa očakáva na našom území, ešte panuje veľká neistota a prakticky každý výpočet numerických modelov prináša iné údaje,“ hovorí predbežne portál.

Prečítajte si tiež: