„Odporučil by som ľuďom, aby ste prestali veriť naivnej predstave, že keď v práci sedíte osem až desať hodín a potom idete na hodinu alebo aj hodinu a pol do fitka, že ste to vykompenzovali,“ šokuje lekár Igor Bukovský.

Bukovský spomína výskumy za posledné tri–štyri roky. Podľa neho ukázali, že sedavé zamestnanie, bez ohľadu na to, či chodíte po práci cvičiť, podporuje ukladanie tuku vo vnútorných orgánoch a na nich a to najmä na srdci. A to aj bez ohľadu na to, či vás trápi nadváha alebo už obezita!

„Sedavé zamestnanie dokonca aj u relatívne štíhleho človeka môže byť príčinou, prečo mu srdce obrastie tukom a to zvyšuje energetickú, metabolickú, celú fyziologickú záťaž srdca a to, samozrejme, predisponuje potom takéto srdce k infarktu alebo k ischemickej chorobe,“ upozorňuje Bukovský.

Aspoň 5 minút každú hodinu

Podľa experta na výživu môžeme sedavé zamestnanie vykompenzovať len tým, že každú hodinu sa postavíme od stola aspoň na 5 minút a budeme robiť niečo iné. „Choďte napríklad odniesť dokumenty na iné poschodie, môžete ísť na toaletu na najvzdialenejšie poschodie v budove peši,“ radí Bukovský.

„Mám klientku z prostredia open space. Hovorí mi, ja už mám pripomienku v telefóne, každú hodinu sa mi to v práci ozve, urobím dvadsať drepov, nejaké sklápačky. Na začiatku som bola blázon, ale teraz sme už piati,“ opisuje expert na výživu ako túto situáciu vyriešila jeho klientka. Dohodnite sa s niekým a začnite v práci aspoň s malou aktivitou.

„Odbermi svalových vlákien takýchto ľudí sa zistilo, že keď skutočne sedia osem hodín denne, tak dôležité enzýmy, ktoré napríklad odbúravajú tuky z krvi, svalová lipáza, sa v podstate vypne a po ôsmich hodinách nemá takmer žiadnu aktivitu a celý metabolizmus tukov sa zastaví,“ vysvetľuje lekár.

„Keď tí istí ľudia počas pracovného dňa každú hodinu na päť minút niečo urobili, tak svalová lipáza ostala zapnutá až na úroveň sedemdesiat percent a to znamená, že metabolizmus bol oveľa intenzívnejší,“ odporúča lekár.

Prečítajte si aj: