Fyzioterapia je v dnešnej dobe nesmierne dôležitá, pretože pomáha k lepšej mobilite. Správne nastavená dokáže zvýšiť kvalitu života pacienta, uľaviť od bolesti a často i oddialiť invazívnejšie formy liečby.

Na fyziatricko-rehabilitačné oddelenie zvolenskej nemocnice prichádzajú pacienti s rôznymi problémami. „Najčastejšie sú to problémy pohybového aparátu a to po úrazoch, zlomeninách, po plánovaných operáciách, ale aj pri chronických bolestiach chrbtice či kĺbov. Venujeme sa tiež deťom s vrodenými vývinovými chybami, skoliózou či plochými nohami,“ približuje profil diagnóz Kamil Gregáň, vedúci fyzioterapeut oddelenia.

Veľmi častými pacientmi sú práve ľudia po operáciách. „U pooperačných pacientov najčastejšie rehabilitujeme stavy po trvalých endoprotézach kolien a bedrových kĺbov, stavy po artroskopiách, ale aj po operáciách platničiek. Okrem toho sa venujeme aj ženám po gynekologických operáciách a pôrodoch,“ opisuje Gregáň. Pacienti môžu prísť s výmenným lístkom od všeobecného lekára alebo špecialistu, pričom následne sú objednaní k lekárovi, ktorý im určí procedúry na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení. „Navštevujú nás však aj ľudia z vlastnej iniciatívy, ktorí si u nás môžu bez ordinácie lekára zakúpiť klasickú masáž, na ktorú sa stačí iba objednať,“ hovorí fyzioterapeut.

NEVIETE AKO CVIČIŤ? NÁVOD NÁJDETE V GALÉRII...

Obľúbené a veľmi žiadané sú aj iné techniky - napríklad SM systém a Vojtova metóda. Pacienti majú tiež možnosť absolvovať cvičenie diastázy, panvového dna, lymfodrenáž, plynové injekcie či tejpovanie. Fyzioterapeuti sa špeciálne venujú aj parkinsonikom.

Na mobilite obyvateľstva a celkovom zdraví pacientov sa podľa fyzioterapeutov značne podpisuje i súčasná doba. „Veľmi často k nám chodia pacienti s karpálnym tunelom či bolesťami chrbtice z práce za počítačom. Časté sú aj ochorenia krčnej chrbtice zo sedavého zamestnania či bolesti práve z jednostranného preťažovania tela,“ dodáva fyzioterapeut Kamil Gregáň.

Precvičte svoje telo v pohodlí domova. Ako? Cviky nájdete na ďalšej strane...